Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Ďalšie kolo testovania bude. Nie však tento týždeň a v omnoho menšom počte

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Tri kolá testovania sú za nami a poznáme čísla, koľko ľudí sa vďaka nim podarilo označiť za pozitívnych na koronavírus. Premiér Igor Matovič už hovorí o mimoriadnej úspešnosti testovania a atómovej bombe, ktorú máme proti vírusu, odborníci sú však ohľadne takýchto vyjadrení opatrní. Tvrdia, že sploštiť rastúcu krivku pozitívne testovaných pomôže jedine obmedzenie mobility v podobe lockdownu. O tom, čo bude ďalej, aký bude režim na hraniciach a či nás čaká ďalšie kolo testovania rozhoduje dnes Ústredný krízový štáb. 

 

Ten rokoval približne štyri hodiny. Po jeho skončení premiér Igor Matovič informoval, že dospeli k viacerým kľúčovým zmenám. Najbližší týždeň si chcú dať od testovania pokoj, pokračovať v ňom chcú však už ten nasledovný, teda o necelá dva týždne. “Dal som príkaz, aby sme testovali obce a mestá, kde bola incidencia nad jedno percento. Nebudeme sledovať celé okresy, alebo iba obce a mestá,” informoval Matovič. Niektoré obce podľa jeho slov majú pozitívne testovaných ľudí nad 6 percent všetkých testovaných.Má ísť o zhruba 500 obcí a asi päť menších miest. Pri testovaní sa počíta so zhruba 350-tisíc ľuďmi.

Ako dodal, opätovné pretestovanie je jediná možnosť, ako utlmiť rozhorené ohniská. Krízový štáb rovnako odporúča, aby sa predĺžil núdzový stav o ďalších 90 dní a aby ministerstvo vnútra nakúpili ďalšie testy a ochranné pomôcky. “Zaujímavým bodom je schválenie návrhu, aby deti z rodín v hmotnej núdzi mohli chodiť do školy. Aby sa nám nestalo, že nebudú vzdelané len pre to, že nemajú tablet, počítač alebo pripojenie na internet,” vysvetlil Matovič.

Minister vnútra Roman Mikulec povedal, že režim na hraniciach sa zrejme zmení už od budúceho týždňa. Medzi červené krajiny podľa jeho slov zaradia všetkých našich susedov – čiže Rakúsko, Maďarsko, Poľsko. Ukrajina a Česko už medzi rizikové krajiny sú. Ak by sa tento scenár schválil, napriek tomu by sa na hraniciach testovalo antigénovými testami. Inou možnosťou je mať výsledok testu urobeným vo vlastnej réžii – teda buď mať PCR test, alebo antigénový. Všetky si ale budú musieť ľudia prechádzajúci cez hranice zaplatiť. Pre nich tak výhoda bezplatného testovania na Slovensku pri prechádzaní hranicami platiť nebude. Finálne rozhodnutie ale ešte nepadlo, naďalej sa o tomto návrhu rokuje. Výnimku budú mať pendleri, ktorým by malo stačiť pretestovania raz za dva týždne.

 Tento týždeň ešte prebieha monitoring pohybu ľudí na hraniciach, aby sa vedelo, koľko z nich patrí medzi “pendlerov” a ktorí prechádzajú cez hranice za iným účelom. Pilotné testovanie skúšajú na ukrajinsko-slovenských hraniciach.