Politika Domáce

Danko bude opäť čeliť odvolávaniu. Poslanci nazbierali dostatok podpisov

Andrej danko nečelí odvolávaniu po prvýkrát. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Opozícia dnes odovzdala podpisy pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR s cieľom odvolať predsedu parlamentu Andreja Danka. Ten má teraz sedem pracovných dní na to, aby schôdzu zvolal.

Opozícia zozbierala 33 podpisov Dôvodom odvolania Danka z postu je podľa opozičných poslancov jeho rigorózna práca. „Andrej Danko je usvedčený podvodník a klamár, ktorý získal a užíva svoj titul podvodným spôsobom. Dôkazom je nespochybniteľné stanovisko Účelovej komisie Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, s ktorým sa stotožnili významné autority akademickej obce na Slovensku,” povedala podpredsedníčka NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Lucia Ďuriš Nicholsonová a dodala, že 62 strán zo 73-stranovej rigoróznej práce sú v skutočnosti ukradnuté texty iných autorov.

Opozícia sa už dvakrát pokúšala Danka odvolať pre jeho rigoróznu prácu. Najprv 6. novembra poslanci neschválili program schôdze – na otvorenie schôdze, respektíve schválenie programu je potrebný nadpolovičný počet hlasov prítomných poslancov, a 21. novembra za jeho odvolanie hlasovalo 61 poslancov. Na odvolanie z funkcie je potrebných 76 hlasov, teda nadpolovičná väčšina zákonodarcov.

Ako povedal tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling, opozícia momentálne zbiera podpisy na mimoriadnu schôdzu parlamentu s cieľom odvolať ministerku školstva Martinu Lubyovú.