Politika Spoločnosť Domáce Top

Danko chce zabrániť radikalizácii spoločnosti. Parlament má definovať antisemitizmus

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Slovensko po prvýkrát v histórii definuje pojem antisemitizmus. Urobíme tak na základe návrhu, ktorý predložil predseda parlamentu Andrej Danko. O návrhu rokoval Ústavnoprávny výbor, ktorý uznesenie odobril. 

Poslanci Národnej rady tak môžu vyriešiť problém s definíciou holokaustu a antisemitizmu. Návrh predsedu parlamentu dnes takmer jednohlasne odobril Ústavnoprávny výbor Národnej rady, proti bol len Rastislav Schlosár z ĽSNS. Práve strana Mariana Kotlebu berie Dankov návrh osobne. Samotný šéf ĽSNS podal trestné oznámenie na predsedu parlamentu za vyhrážanie. Posledné slovo bude mať októbrové plénum.

„Žijeme v ťažkej dobe, keď sa popierajú základné ľudské práva. História nás má učiť, nemáme ňou žiť. Je našou povinnosťou vyriešiť problém s definíciou holokaustu a definíciou antisemitizmu,“  reagoval Danko.

Predsedu parlamentu trápi aktuálna situácia v parlamente. Pripomenul, že bolo už niekoľko disciplinárnych konaní pre popieranie holokaustu a pre antisemitizmus poslancov. ,,Ako predseda Národnej rady musím ctiť každú stranu zvolenú do parlamentu. Ale niektoré témy sa nesmú používať na politický boj. Ak strana má problém s holokaustom, antisemitizmom, nepatrí na slovenskú politickú scénu,” uviedol šéf parlamentu.

Za návrh sa priamo na výbore poďakoval aj veľvyslanec Izraela na Slovensku Zvi Aviner Vapni. Podľa neho je prijatie uznesenia veľmi dôležitý krok, zdôranil však, že nejde len o izraelskú záležitosť. ,,Nenávisť a nenávistné prejavy majú medzinárodný rozsah. Je tu veľký nárast nenávistných prejavov k rôznym menšinám,” povedal Vapni.

Poslanec za stranu Most-Híd Peter Kresák takúto iniciatívu víta, zdôraznil, že občania sledujú kroky poslancov a preto ,,považujem za potrebné takéto uznesenie prijať” dodal.

Podľa opozičného poslanca SaS Ondreja Dostála je táto téma veľmi dôležitá a preto ju podporuje. ,,Oceňujem postoj, ktorý zaujímate k téme antisemitizmu”. Napriek tomu, že má ku koalícii množstvo výhrad skonštatoval, že to myslia úprimne. V minulosti prišiel poslanec na ustanovujúcu schôdzu parlamentu so žltou hviezdou na hrudi, ktorou upozorňoval na nebezpečenstvo fašistov v parlamente.

 

Galéria
Ondrej Dostál (SaS) položil počas roka 125 otázok. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Podľa Danka je dôležité vyriešiť problém s denifíciou antiseminizmu. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Izraelský veľvyslanec považuje prijatie uznesenia za dôležitý krok. Zdroj: TASR / AP
Kresák považuje za dôležité uznesenie prijať. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next

 

Národná rada má vysloviť súhlas s pracovnou definíciou antisemitizmu z ktorej vyplýva, že antisemitizmus je také vnímanie Židov, ktoré sa môže prejaviť ako nenávisť k Židom. Rétorické a fyzické prejavy antisemitizmu sú namierené proti židovským alebo nežidovským jednotlivcom, proti inštitúciám židovskej komunity a náboženským ustanovizniam.

Antisemitské činy sú trestné činy vtedy, keď ich tak definuje zákon a tiež ak cieľ útoku – ľudia alebo majetok – je vybraný preto, že je alebo je vnímaný ako židovský alebo spojený so Židmi.

Dankov návrh má odporúčať vláde, aby pripravila také zmeny zákonov, ktoré budú rešpektovať spomínanú definíciu. ,,Podporujú tiež zámer vlády Slovenskej republiky, ako je definovaný v jej programovom vyhlásení, posilňovať aktivity a inštitucionálne štruktúry zamerané na predchádzanie a elimináciu radikalizácie spoločnosti vo forme extrémizmu, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a agresívneho nacionalizmu,” píše sa v dôvodovej správe.

Definícia antisemitizmu prijatá v Bukurešti

Od roku 2005 je Slovenská republika účastníckym štátom Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu. Plenárne zhromaždenie uvedenej medzivládnej organizácie združuje 31 štátov, z ktorých 24 sú tiež členskými štátmi Európskej únie. Toto zhromaždenie na svojom zasadnutí 26. mája 2016 v Bukurešti prijalo pracovnú definíciu antisemitizmu, ktorá je súčasťou predkladaného návrhu uznesenia, a následne vyzvalo svoje účastnícke štáty prihlásiť sa k uvedenej definícii zaužívaným domácim ústavno-právnym spôsobom.

Nenávistné vyjadrenia poslancov

V minulosti čelili disciplinárnemu konaniu proti rasistickým výrokom poslanec OĽaNO Igor Matovič, ktorý mal svojimi vyjadreniami uraziť Židov, poslanci Mariana Kotlebu – Milan Mazurek a Stanislav Mizík sa zasa obuli do islamského náboženstva.

 

Galéria
Výbor odobril uznesenie k definícii antisemitizmu. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Výbor odobril uznesenie k definícii antisemitizmu. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Podľa SaS koalícia nechce slušný Ústavný súd. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Podľa Madeja sa bude rokovať, koľko bude treba. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Výbor odobril uznesenie k definícii antisemitizmu. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next