Danko ide zasa stavať. S firmou, za ktorou stojí Váhostav

BRATISLAVA – Danko chce pred budovou parlamentu vztýčiť stožiar, ktorý svojou veľkosťou tromfne aj ten, ktorým sa môžu pýšiť v Budapešti. To, po koľko sa na stavbu poskladajú daňoví poplatníci najskôr jasné nebolo a o sume šéf parlamentu prehovoril až po medializácii prípadu. Známe sú však firmy, ktoré sa na stavbe podieľajú. Jedna z nich, VHS-PS už lukratívnu zákazku s Dankovým úradom podpísala minulý rok. A stojí za ňou ďalšia známa firma – Váhostav.

Aktualizované 16:00 o vyjadrenie Andreja Danka

Na stavbu okázalého monumentu upozornil ako prvý denník SME. Stĺp by mal svojou výškou 30 metrov tromfnúť podobnú stavbu pred maďarským parlamentom, ktorá má „iba“ 27 metrov. „Toto bola požiadavka pána predsedu Andreja Danka, mať stožiar vyšší, ako je v Budapešti,“ citoval denník Dankovho hovorcu Tomáša Kostelníka.

Danko prispel na stĺp zo svojho

Na informačnej tabuli k stavbe stĺpu je uvedené, že zhotoviteľmi sú firmy VHS-PS a ELV Product a.s. Potom, ako sa o prípad začali zaujímať média predseda parlamentu Andrej Danko informoval, že zemné práce by mali vyjsť 16-tisíc eur a druhá časť stavby bola pôvodne 38-tisíc, no neskôrv mala byť znížená. „Nemalo by to byť viac ako 34-tisíc plus DPH,“ povedal. Tiež upozornil, že 9-tisíc eur na stavbu prispel zo svojho vlastného vrecka. Rovnakou čiatkou mal spontánne prispieť zo svojho aj šéf Kancelárie NR SR Daniel Guspan. „Ak už niečo robíme, nech je to dôstojné,“ uviedol Danko. Vysvetlil aj výšku stĺpa. „Ak by technicky mohol mať 20 metrov, mal by 20 metrov, ale ak môže mať 30 metrov, lebo to podpísali statici, tak má 30 metrov,“ uviedol s tým, že nejde o žiadne preteky s Maďarskom ani s nikým iným.

Dôvodom, prečo sa stavba realizuje, je podľa Danka to, že stožiare držiace vlajky umiestnené na budove Národnej rady či na Bratislavskom hrade nie sú vyhovujúce z hľadiska bezpečnosti a musia byť odstránené.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Známa firma 

Jednej z firiem, ktorá sa na stavbe stĺpa podieľa – VHS-PS, nie sú práce iniciované Kanceláriou Národnej rady cudzie. Združenie firiem VHS-PS – WACHAL – FIDES NKP – BH na základe výsledku verejného obstarávania aktuálne zabezpečuje aj rekonštrukciu objektov v areáli Bratislavského hradu. Práce sa okrem iného týkajú rekonštrukcie budovy na Severných hradbách a pri Mikulášskej či Žigmundovej bráne. Zahŕňajú však aj úpravu fasády budovy na Západnej terase. Štát má za opravy združeniu firiem zaplatiť podľa zmluvy viac ako 16 miliónov eur.

Na scéne je opäť Váhostav

Firmu VHS-PS vlastnia štyria spoločníci, pričom najväčší podieľ v nej má spoločnosť VÁHOSTAV – SK, a.s. Jednou z konateliek firmy VHS-PS je okrem toho od decembra 2016 Eva Chudícová. Tá bola zároveň podľa obchodného registra do augusta 2018 členkou predstavenstva VÁHOSTAV-u. Za firmu VHS-PS podpisovala tiež spomínanú zmluvu s kanceláriou NR SR pri rekonštrucii hradného areálu.

Práce pred Národnou radou SR sú v plnom prúde. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Firma Váhostav – SK, a.s. má s rekonštrukčnými prácami na hradnom kopci bohaté skúsenosti. S kanceláriou Národnej rady uzavrela v minulosti zmluvu, ktorá sa týkala  rekonštrukcie hradného paláca a objektov v areáli Bratislavského hradu. Súčasťou prác bola aj diskutovaná výstavba podzemných parkovacích garáží. Zákazku za viac ako 26,1 milióna eur dostala práve v čase, keď sa premieľali dlhy spoločnosti voči subdodávateľom na stavbe diaľnice D1 a firma bola celkovo v strate.

Váhostav Bratislavský hrad rekonštruoval aj v rokoch 2008 až 2011. Zákazku od štátu za takmer 65 miliónov eur dostal v období, keď stál na čele Národnej rady Pavol Paška (Smer-SD). Podnikateľ Juraj Široký, ktorý za Váhostavom stojí,  je pritom považovaný za mecenáša strany Smer-SD.

Počas prác bola firma kritizovaná za necitlivý prístup a zásahy na miestach, kde sa nachádzali staré keltské náleziská.

 

 

Viac o téme: aktualizované, Andrej Danko, areál bratislavského hradu, Bratislavský hrad, ELV Product a.s., Juraj Široký, rekonštrukcia, stavba, stavebné práce, stĺp, Váhostav, VHS-PS, VHS-PS - WACHAL – FIDES NKP – BH

Súvisiace články