Domáce Politika Top

Danko má čeliť odvolávaniu už druhýkrát. Raz ho už koalícia podržala

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Opozícia chce Andreja Danka (SNS) odvolať z funkcie predsedu parlamentu. Dôvodov má viac, tým hlavný však je jeho rigorózna práca z roku 2000, ktorou zavŕšil štúdium práva. Tú šéf parlamentu odmieta zverejniť, čo vyvoláva otázniky nad tým, ako sa dopracoval k titulu JUDr.. Napriek tomu, že mimoriadna schôdza je naplánovaná už na zajtra, stále nie je jasné, či sa uskutoční. Keď chcela totiž opozícia šéfa parlamentu odvolávať pred jeden a pol rokom, k slovu sa nedostala. Napriek tomu, že musela byť schôdza na základe ich podpisov riadne zvolaná, koalícia nezahlasovala za jej program. Teraz hrozí, že podobný scenár sa bude opakovať.

 

Opozícia dala Andrejovi Dankovi koncom októbra ultimátum. Predseda parlamentu mal týždeň na to, aby zverejnil rigoróznu prácu, za ktorú mu bol udelený na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici titul JUDr. Keďže tak neurobil, iniciovala zvolanie mimoriadnej schôdze. „Už niekoľko týždňov nepredložil svoju prácu a nevie dôveryhodne vysvetliť, prečo ju obhajoval v Banskej Bystrici, keď študoval v Bratislave. Toto je vážny problém. Slovensko je členom EÚ, sme súčasťou civilizovaného sveta, kde hochštapleri nemajú vo vysokej politike čo robiť. Nemá čo robiť na čele NR SR,“  povedal predseda najsilnejšej opozičnej strany SaS Richard Sulík. Jeho stranícka kolegyňa a podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová vidí aj ďalší dôvod na Dankovo odvolanie. Podľa nej sú ním Dankove proruské ambície, ktoré sú v rozpore so zahraničnou politikou Slovenska. „Zároveň sa prihlásil k orbánovskej politike a volá po centralizácii moci. To je neprípustné,“ povedala.

Mimoriadnu schôdzu, pod ktorej zvolanie sa podpísalo 39 poslancov, zvolal na utorok popoludní podpredseda parlamentu Béla Bugár (MostHíd).  Sám Danko schôdzi predsedať nebude, nakoľko sa týka jeho osoby. Svoj postoj k pokusu odvolať ho však vyjadril jasne. „K zlobe opozície a trestným oznámeniam pani Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) by som chcel poukázať na múdru vetu prezidenta ČSR: ‚Rozčílení není program‘. A na ich výčitky ohľadom mojich zahraničných ciest zasa dodávam, že do Ruska budem chodiť, aj keby celá opozícia skočila do Dunaja,  povedal Danko.

Mimoriadna schôdza na odvolanie predsedu parlamentu sa má konať v utorok. Zdroj: Ján Zemiar

V minulosti ho podržala koalícia

Odvolať predsedu parlamentu Andreja Danka z funkcie chcela časť opozičných poslancov už v máji 2017. Dôvodom bola kauza ohľadne otvárania listových zásielok, o ktorej informoval líder hnutia OľaNO Igor Matovič. Podľa rozhodnutia Kancelárie Národnej rady mali byť zamestnanci podateľne povinní otvoriť listové zásielky adresované poslancom, ktoré nemali uvedeného odosielateľa, alebo ním bola fyzická osoba. Poslanci mali následne tieto obálky dostať s označením „Otvorené z bezpečnostných dôvodov.“ Pokiaľ mali zásielky dehonestujúci charakter alebo obsahovali vulgarizmy, adresátovi nemali byť postúpené vôbec.

Pod zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu sa vtedy podpísali opoziční poslanci. Vládna strana Smer-SD však už dopredu avizovala, že jej program nepodporí. Vtedajší premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico dokonca vyhlásil, že považuje za nemiestne takto zneužívať inštitút odvolávania v parlamente.

Za program schôdze napokon zahlasovalo iba 54 poslancov. Za boli iba opozičné strany SaS, OĽano-NOVA, Smer rodina, ĽSNS a nezaradení poslanci s výnimkou Martiny Šimkovičovej, ktorá sa zdržala. Koalícia bola proti a k odvolávaniu šéfa parlamentu tak nakoniec neprišlo.

Koalícia svojho kolegu možno opäť podrží. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Možno bude repete

Je možné, že podobný scenár ako pri kauze listových zásielok sa zopakuje aj teraz. Deň pred plánovaním odvolávaním šéfa parlamentu trojica koaličných strán Smer-SD, SNS a Most-Híd ešte nemajú jasno v tom, či zahlasujú za program schôdze. Poradiť sa chcú v utorok pred rokovaním.

,,Schôdza je zvolaná, ale je to typ schôdze, na ktorej musí byť schválený program. Pokojne sa môže stať, že schválený nebude,” vysvetľuje podpredseda parlamentu a šéf strany Most-Híd Béla Bugár. Podľa vlastných slov však nevidí dôvody na to, aby asistovali opozícii pri naháňaní politických bodov.