Domáca Politika Domáce Ekonomika Top

Danko má problém. Jeho osobitný odvod pre reťazce nemá podporu koalície

Andrej Danko nemá na osobitný odvod pre obchodné reťazce podporu celej koalície. Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – Koná na vlastnú päsť. Predseda parlamentu Andrej Danko chce zaviesť osobitný odvod pre obchodné reťazce. S návrhom prišli poslanci SNS, nápad dodatočne zdaniť reťazce sa však zrodil v hlave ich šéfa. Pri jeho tvorbe obišiel Danko odbornú diskusiu a dokonca aj vlastných koaličných partnerov.

 

Od budúceho roka by mali obchodné reťazce platiť osobitný odvod vo výške 2,5 percenta svojho ročného čistého obratu. Táto povinnosť by sa mala týkať všetkých obchodníkov, u ktorých aspoň desať percent obratu tvoria potraviny. Zákon sa dotkne prevádzok s rovnakým názvom, ktoré pôsobia na území minimálne dvoch okresov. O peniazoch, ktoré by sa týmto spôsobom vybrali do štátnej kasy, by následne rozhodovalo ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré má dnes v gescii SNS. Národniari chcú týmto spôsobom pomôcť a podporovať domácich výrobcov.

“Distribúcia pridanej hodnoty v rámci dodávateľského potravinového reťazca od prvovýroby cez spracovanie potravín po predaj je značne nerovnomerná, pričom obchodné reťazce majú v tomto reťazci dominantné postavenie z hľadiska zisku. V záujme spravodlivejšieho prerozdelenia pridanej hodnoty v celom reťazci je potrebné vytvoriť nové mechanizmy na podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva a zabezpečiť ich financovanie,” píše sa v dôvodovej správe zákona z dielne SNS.

 

Zavedenie osobitného odvodu môže zvýšiť ceny potravín. Zdroj: Archív

Návrh vyvolal okamžitú vlnu kritiky. Proti sa postavili samostatné obchodné reťazce. Tie avízujú, že ak vláda špeciálny odvod zavedie, za následok to bude mať zvýšenie cien. Osobitný odvod považujú za ekonomický nezmysel. Obchodníci však nie sú jediní, ktorým sa nápad nepáči. Danko si vyššie spomínaný návrh tvrdohlavo presadil aj cez vlastných. Podľa informácií Glob.sk majú problém s osobitným odvodom, tak ako ho v zákone nastavili, aj niektorí poslanci SNS. Jeho plány dokonca narazia aj na koaličných partnerov, s ktorými o návrhu nerokoval.

Most-Híd je pripravený zákon nepodporiť, ak nedôjde k zásadným zmenám. Podpredseda parlamentu a šéf strany Béla Bugár zadal svojim ľuďom, aby sa na návrh SNS pozreli. “Budeme to chcieť viazať na plochu – metre štvorcové, tak aby tam padli len veľké reťazce,” uviedol Bugár pre Glob.sk jedno zo zmien, na ktorej bude jeho strana trvať. Podľa neho nesmie dôjsť k ohrozeniu malých obchodníkov a prevádzok. Ak SNS nebude návrh z dielne koaličných partnerov akceptovať, môže na prijatie zákona zabudnúť. Opozícia sa proti návrhu postavila celá.

 

Predsedovi Mostu-Híd Bélovi Bugárovi sa návrh SNS nepáči. Zdroj: TASR – Martin Baumann