Domáce Politika Spoločnosť Top

Danko sa opäť pustil do Kalavskej. Podpora reformy zdravotníctva je v nedohľadne

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ministerke zdravotníctva sa už čas pomaly kráti. Zostáva len pár mesiacov do parlamentných volieb, kedy sa opäť prepíše politická mapa Slovenska na ďalšie štyri roky. Dovtedy chce Andrea Kalavská presadiť stratifikáciu nemocníc, nech to stojí, čo to stojí. Na to však potrebuje podporu nadpolovičnej väčšiny poslancov. Glob.sk zisťoval, s akou podporou môže šéfka rezortu zdravotníctva počítať dnes.

 

Veľký mediálny a politický ošiaľ okolo stratifikácie nemocníc sa ťahá už niekoľko mesiacov. Napriek tomu, že už návrh reformy zdravotníctva posunula vláda do parlamentu, ešte nie je všetko vyhraté. Najväčší problém s reformou nemocníc mal predseda strany Smer-SD Robert Fico. Kalavská sa Ficovi už raz podvolila a to tak, že zo stratifikácie nemocníc spravila ústavný zákon, presne tak, ako to Fico žiadal. Ten jej však neprešiel a tak sa vrátila k pôvodnej verzii pretlačiť stratifikáciu ako obyčajný zákon. Smeru ide pri tejto veľkej zmene len o dva ciele: nesmie byť ohrozený pacient a nemôže dôjsť k rušeniu nemocníc. Kalavská už v minulosti verejnosti sľubovala, že k rušeniu nemocníc nedôjde. Ako sa zdá, poslanci Smeru jej neveria a nateraz by s ich podporou nemala šéfka rezortu zdravotníctva počítať. ,,Klub strany Smer-SD má zásadné výhrady k návrhu stratifikácie nemocníc, ktorý predkladá ministerka Kalavská,” povedal pre Glob.sk hovorca strany Ján Mažgút. Ako bude strana postupovať ďalej, a či vôbec bude s ministerkou rokovať, prezradiť nechcel. Premiér Peter Pellegrini však v minulosti ubezpečoval verejnosť, že bude robiť všetko preto, aby reformu nemocníc podporila v parlamente aj strana Smer-SD. Či sa tak stane, zostáva nateraz nejasné.

Ako sa rozhodne Smer-SD, nie je isté. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Šťavnaté slová ohľadom stratifikácie si vypočula ministerka zdravotníctva z úst predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) už v minulosti. Rovnaký postoj k celej veci má Danko aj dnes. ,,Stratifikácia ma teraz vôbec nezaujíma. Nech si pani Kalavská vyrieši tieto problémy s Robertom Ficom. Keď mi Robert Fico povie, že verí tomu čo robí pani Kalavská, čo doteraz nepovedal a asi to ani nepovie, tak SNS sa tým zaoberať nemusí,” povedal predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko s tým, že stratifikácia je problém Smeru. ,,Ja sa pýtam, prečo pani Kalavská neprichádza s projektom novej nemocnice, prečo ju netrápi výstavba nemocníc… Ak si dnes myslí, že odíde do inej politickej strany s príbehom, že ja som to chcela robiť a len mi neschválili stratifikáciu, tak ja poviem, že je to klamstvo a odrb,” uzavrel Danko.

Poslanec za stranu Most-Híd Tibor Bastrnák potvrdil, že ministerka s podporou ich strany môže počítať.

Danko pokračuje v útokoch na ministerku Kalavskú. Zdroj: Glob.sk

Časť opozície drží spolu

Poslankyňa za stranu Sloboda a solidarita (SaS) a členka Výboru pre zdravotníctvo SR Jana Cigániková priznala, že Kalavská môže počítať s podporou ich strany zatiaľ len v prvom čítaní. ,,V druhom čítaní máme dve podmienky. A to, aby začali so stratifikáciou aj ambulantné siete, a aby poisťovne mali menšiu benevolenciu pri zazmluvňovaní, aby bol zákon na nich prísnejší,” vysvetlila pre Glob.sk Cigániková. S pripomienkami strany je ministerka Kalavská oboznámená.

Strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) je pripravená podporiť Kalavskej stratifikáciu, ale len za istých podmienok. Chcú presadiť priamo do zákona maximálne čakacie lehoty na plánované operácie. Poslanec Marek Krajčí už s ministerkou o tom rokoval. Tá súhlasila. ,,Keďže tento nárok v predkladanom návrhu zákona stále nie je, v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva vypracujeme pozmeňovací návrh, ktorým pacientom zadefinujeme zákonný nárok na maximálne čakacie lehoty, ktoré určia odborníci na jednotlivé medicínske odbory. Tento návrh následne osobne predloží Marek Krajčí v druhom čítaní zákona,” píše sa v stanovisku strany. Až za takýchto podmienok by OĽaNO posunulo zákon do druhého čítania.

Kalavská môže v prvom čítaní počítať s hlasmi opozičného OĽaNO a SaS. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Sľubovala, pravda bola inde

S podporou hnutia Sme rodina Kalavská nemôže počítať. Členom hnutia prekážajú zamlčané informácie zo strany ministerky. ,,Naša prioritná otázka na stretnutí s ministerkou bola, či stratifikácia bude v prospech súkromných spoločností, hlavne tam ide o Pentu. Ministerka nám svätosväte do očí tvrdila, že nie. Ale v zápätí sme sa dostali k iným informáciám, prešli sme si to s odborníkmi a vidíme tam veľký priestor pre podnikateľské aktivity tohto subjektu,” povedala pre Glob.sk Šebová. Ministerke zdravotníctva ale svoje pripomienky neadresovali. Šebová si stojí za názorom, že reforma zdravotníctva je potrebná, avšak teraz na to nie je vhodný čas. ,,Máme za to, že je veľmi krátko pred voľbami. Zdržiavame sa pri hlasovaní. V zdravotníctve treba spraviť normálnu reformu. Nech to už nechá na ďalšiu vládu. Takúto veľkú reformu robiť tri mesiace pred voľbami je nezmysel. Zaviaže tým ďalšiu vládu. Ani by to nemala predkladať,” uzavrela poslankyňa Šebová.

Hnutie Sme rodina Kalavskej stratifikáciu nepodporí. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček