Politika Spoločnosť Domáce

Danko sa stretol s pápežom Františkom. Pozval ho na Slovensko

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko sa stretol s pápežom. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Predseda Národnej rady SR Andrej Danko absolvoval osobnú audienciu o svätého Otca, pápeža Františka. Táto pracovná návšteva sa uskutočnila v slovensko-českom zložení, spolu s Andrejom Dankom pápež František prijal aj predsedu Poslaneckej snemovne ČR Radka Vondráčka. Spoločná návšteva sa uskutočnila z iniciatívy slovenskej strany pri príležitosti 1150. výročia úmrtia sv. Cyrila, ktorý je spolu so svojím bratom, Metodom, patrónom Európy. Bola výnimočná predovšetkým tým, že išlo o unikátnu audienciu – pápež totiž neprijíma predsedov parlamentov a nikdy v histórii sa zatiaľ nestalo, aby spoločne prijal predstaviteľov Slovenska a aj Česka.

“Bol to pre mňa neskutočne silný zážitok. Mal som možnosť svätému Otcovi poďakovať za všetku tú lásku a dobrotu, ktorú šíri. Pápežovi som venoval dar, ktorý je pre Slovensko veľmi typický – ručne vyrezávanú fujaru, ktorú používajú pastieri. Ako vieme, motív pastierstva je veľmi príznačný aj pre kresťanstvo, tak to tú symboliku daru ešte zvýraznilo,” opísal svoje dojmy z osobnej audiencie predseda parlamentu.

Andrej Danko zároveň pozval hlavu katolíckej cirkvi na návštevu Slovenska. Ten pozvanie prijal s porozumením. K pozvaniu sa vyjadril aj bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský: “Budeme sa veľmi intenzívne uchádzať o to, aby sme v najbližšej dobe vedeli ponúknuť svätému Otcovi reálne termíny, kedy by sa tá cesta mohla uskutočniť. Čo by bolo aj pre pápeža zaujímavé, a čo by mohlo zvýšiť úspech našich snáh, by bolo zorganizovať spoločnú návštevu Slovenska a Česka.”

Pápež František počas prijatia požehnal aj obradné kalichy, ktoré budú slúžiť počas svätých omší v hradnej kaplnke zasvätenej Sedembolestnej Panne Márii. Táto kaplnka bola na Bratislavskom hrade znovuotvorená vlani po viac ako 200 rokoch, z iniciatívy predsedu parlamentu Andreja Danka a z finančných darov poslaneckého klubu SNS.

Na záver pracovnej návštevy svätej Stolice si predsedovia parlamentov uctili pamiatku položením vencov k pamätníkom Jana Palacha a Alexandra Dubčeka, a zároveň aj zablahoželali emeritnému kardinálovi Jozefovi Tomkovi k jeho významnému životnému jubileu (95. narodeniny).