Domáce Politika Prezidentské voľby

Danko zrušil dôchodcu Molnára. Ten sa chcel pred ôsmimi rokmi dostať aj do parlamentu

Ján Molnár kandidovať za prezidenta nebude. Na fotke s terajším poslancom NR SR Petrom Pčolinským. Zdroj: FB/Občiansky kandidát na prezidenta 2019 Ján Molnár

BRATISLAVA – Pouličný revolucionár, dôchodca a tri dni nádejný kandidát na prezidenta. To je Ján Molnár. Ako o sebe hovorí, je “bývalým pracovníkom socialistickej televízie, nespokojný s terajšou demokarciou”. To nie je preklep, Molnár považuje súčasný stav totiž považuje za akési “demo” skutočnej demokracie. Socializmus nazýva “štátnym kapitalizmom”, ktorý sa podľa neho ako tak dal zniesť, no tento “kapitalizmus” volá “chobotnicou”, ktorá sa nedá vydržať.

Aj keď meno Ján Molnár takmer nikomu nič nehovorí, v zákulisí spoločenského diania sa tento človek pohyboval už v minulosti. Podľa informácií Glob.sk sa dôchodca Molnár v rokoch 2010 a 2011 pravidelne zúčastňoval protestov Gorila a stretnutí antisystémových skupín občanov. Svoje politické názory najčastejšie opisoval ako túžbu po “priamej demokracii” švajčiarskeho typu. V časoch, kedy na protestoch Gorila rástlo hnutie 99 percent, snažil sa dostať na jeho kandidátku. Po tom, čo sa mu to nepodarilo, začal šíriť konšpiračné teórie, prečo je tomu tak. Tie staval okrem iného na výrokoch Mariána Kotlebu. Na námestiach sa stretával aj s terajším poslancom Sme rodina Petrom Pčolinským.

O osem rokov neskôr sa pochválil, že získal podpisy od poslancov Národnej rady napríklad Mariána Kotlebu, Martina Poliačika, či Milana Krajniaka na svoju kandidatúru. Tí sa ale ohradili, že boli podvedení a svoje podpisy sťahujú späť. Po dvoch dňoch, kedy predseda parlamentu Andrej Danko tvrdil, že podpisy uzná, náhle otočil.

Ján Molnár, dôchodca, čo skoro kandidoval na prezidenta. Zdroj: FB/Občiansky kandidát na prezidenta 2019 Ján Molnár

Danko kandidatúru Molnára neprijme, odporúča mu Najvyšší  súd

Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky po stretnutí s poslancami skonštatovala vo veci kandidatúry Jána Molnára na prezidenta, že sa síce potvrdilo, že všetky podpisy poslancov NR SR na petičnom hárku, ktorý odovzdal Ján Molnár, sú originálne a pravé, no berú na vedomie námietku dotknutých poslancov. Tí totiž tvrdia, že došlo k úprave petičného hárku až po ich podpise. Poslanci prehlásili, že v čase, keď listinu podpisovali, neobsahovala údaj, ktorý bol podstatný pre posúdenie listiny ako listiny, ktorú podpisujú nie ako občania, ale ako poslanci. V čase podpisu totiž listina za slovom Petícia neobsahovala slová Návrh pre poslancov.

Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky vraj nemá právo a ani technické prostriedky na preskúmanie originality predmetnej listiny, ani posúdenie jej úprav.

Preto na základe závažnosti predmetného tvrdenia predseda parlamentu Andrej Danko rozhodol o odmietnutí prijatia kandidatúry s tým, že Jána Molnára upozornil, že pokiaľ sú jeho práva dotknuté, môže podať opravný prostriedok na Najvyšší súd SR.