Domáce Ekonomika GPlus Domáca Top

Dankov odvod straší obchodníkov. Bude sa zdražovať

Osobitný odvod Andrej Danka posunuli poslanci do druhého čítania napriek nesúhlasu. Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Osobitný odvod pre obchodné reťazce čelí obrovskej kritike. Napriek tomu ho parlament posunul do druhého čítania. Obchodníci varujú, že ceny tovarov porastú, stredné či malé spoločnosti môže návrh dostať do krachu a peniaze z odvodu nepoputujú ani tam, kam by mali. Poslanci majú mesiac, aby zmiernili dopady zákona na ľudí.

 

Návrh zákona o osobitnom odvode predložil predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) na októbrovej schôdzi bez predošlej odbornej diskusie. Zavedenie špeciálnej dane vo výške 2,5 percenta svojho ročného čistého obratu má pomôcť a podporiť domácich výrobcov. Táto povinnosť by sa mala týkať všetkých obchodníkov, u ktorých aspoň desať percent obratu tvoria potraviny. Zákon sa dotkne prevádzok s rovnakým názvom, ktoré pôsobia na území minimálne dvoch okresov.

Peniaze z obratu by mali putovať do rezortu pôdohospodárstva, ktorý podlieha Slovenskej národnej strane (SNS). Odborníci tento krok kritizujú. ,,Hlavný dôvod zavedenia tohto odvodu, teda pomoc poľnohospodárom, je viac politickým marketingom ako realitou. Návrh zákona neobsahuje žiadne reálne prepojenie odvodu s poľnohospodárstvom, proklamovaný fond ešte ani neexistuje,” uvádza analytik INESS Martin Vlachynský vo svojom článku.

Dankov návrh sa má dotýkať len obchodníkov, ktorých sortiment tvorí minimálne desať percent obratu z potravín. S otázkou či sa odvod skutočne dotkne len tohto typu podnikov sme oslovili Slovenskú alianciu moderného obchodu (SAMO), ktorá zastrešuje najväčšie obchodné reťazce na Slovensku. ,,Osobitný odvod sa dotkne aj sietí, v ktorých predaj potravín netvorí významný podiel na obrate. Slovenskí výrobcovia potravín tak budú nespravodlivo podporení financiami získanými aj z obratu za predaj prevažne nepotravinových produktov,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa SAMO Lenka Puzlíková. 

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) upozorňuje na schvaľovanie legislatívy, ktorá zhoršuje sociálnu a finančnú situáciu domácností. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Vyšší osobitný odvod pre obchodné reťazce vnímajú analytici z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) ako škodlivý. Upozorňujú hneď na niekoľko problémov, ktoré sa s odsúhlasením Dankovho návrhu prenesú na podnikateľské prostredie.  ,,Tento odvod zasiahne oveľa väčšiu časť obchodníkov, ako len veľké zahraničné reťazce. Zasiahne aj časť potravinárov. Bude znamenať vyššie ceny potravín, menej zdrojov na mzdy a investície v maloobchode. Vytvára tiež byrokratickú záťaž a neistotu. Odradí malých obchodníkov od investícií,”  konštatuje analytik INESS Vlachynský.

Aj Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) upozorňuje na nekorektné kroky zo strany SNS. ,,Poslanci SNS svojím novým návrhom zákona o špeciálnom odvode urobili tajne a bez odbornej diskusie ďalší neférový krok, ktorý s vysokou pravdepodobnosťou zdraží potraviny aj nepotravinový sortiment na Slovensku, môže mať dopad na zamestnávanie ľudí a mzdy v obchode a znížiť investície do rozvoja a podpory dodávateľov v regiónoch, kde pôsobia,” skonštatovala hovorkyňa SAMO Lenka Puzlíková.

Ako už Glob.sk informoval, s návrhom má problém aj koaličný Most-Híd. V druhom čítaní zákona bude Béla Bugár žiadať zapracovať pozmeňujúce návrhy, inak zavedenie odvodu nepodporí.

Galéria
Zavedenie odvodu pre obchodné reťazce má pomôcť a podporiť domácich výrobcov. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Zdroj: TASR
Andrej Danko nemá na osobitný odvod pre obchodné reťazce podporu celej koalície. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Podľa analytika INESS bude odvod znamenať vyššie ceny potravín, menej zdrojov na mzdy a investície v maloobchode. Zdroj: TASR / Michal Svítok
navigate_before
navigate_next