Politika Domáce Top

Dankova rigorózna práca je plagiát. Predseda parlamentu okopíroval celé strany

V rigoróznej práci Andreja Danka sa nachádzajú okopírované celé odseky. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) získal titul doktor práv za plagiát. Dnes to potvrdila komisia Akademického senátu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá bola zriadená práve za účelom preskúmania podozrení z plagiátorstva rigoróznych prác na univerzite. Ako sa ukázalo, Danko v roku 2000 odovzdal prácu, ktorá je vo veľkej miere tvorená pospájanými textami iných kníh. O titul však šéf parlamentu nepríde. O funkciu však môže – opozícia znova hovorí o jeho odvolávaní. 

15:10 Aktualizované o reakciu Andreja Danka

Účelová komisia, ktorú zriadil Akademický senát UMB ešte na jeseň na svojom dnešnom zasadnutí skonštatovala, že medializovaná dvojica rigoróznych prác “obsahuje časti, ktoré sú oproti zdrojovej literatúre mierne upravené, väčšina častí však rovnako vykazuje vysokú mieru zhody so zdrojovou literatúrou, miestami je zachované členenie kapitol a podkapitol pôvodných zdrojov,” citovala predsedu komisie Vladimíra Janiša agentúra TASR. Komisia posudzovala prácu šéfa parlamentu Andreja Danka a advokáta Daniela Pisáka, ktoré obe niesli názov „Verejná správa a jej charakteristické črty.”

Komisia vo svojom vyhlásení ďalej skonštatovala, že “obe rigorózne práce nepoužívajú len krátku časť použitého zdroja vo forme citácie, pričom citácie, ktoré v prácach možno nájsť, nie sú utvorené správne, a to ani ako parafrázy. V prípade oboch rigoróznych prác presahuje rozsah použitia zdrojov rámec odôvodnený účelom citácie – obaja autori preberajú z použitých zdrojov celé odseky či kapitoly bez toho, aby ich správnym spôsobom citovali alebo aspoň parafrázovali.”

Predseda parlamentu Andrej Danko vo svojom dnešnom stručnom vyhlásení povedal, že správu komisie berie v celom rozsahu na vedomie. “Prehlasujem, že som jej výnimočné zriadenie napriek verejnému tlaku rešpektoval, a nikdy som do jej práce nezasahoval,” povedal v krátkosti Danko. Zároveň zdôraznil, že “v celom texte nie je ani raz zmienené slovo plagiát” a poďakoval sa komisii a senátu UMB, že nepodľahli tlaku médií a politikov. 

SaS a OľaNO hovoria o ďalšom odvolávaní 

Podľa najsilenejšej opozičnej strany SaS by mal Danko okamžite odstúpiť. Strana predsedu parlamentu označila za klamára a podvodníka. “Andrejovi Dankovi dávame čas, aby pozbieral zvyšky slušnosti a sám z funkcie predsedu NR SR odišiel. V opačnom prípade zvážime jeho ďalšie odvolávanie v parlamente,” avizovala SaS.

Zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie Andreja Danka z funkcie predsedu parlamentu nevylúčili ani Obyčajní ľudia. Podľa lídra hnutia Igora Matoviča by v prvom rade malo byť rozhodnutie o Dankovom zotrvaní vo funkcii o morálke. „Ľudia vo vyspelej Európe odstúpili z verejných funkcií za maličkosti. Danko to však zrejme nedokáže,“ povedal Matovič.

Odvolať ho chceli už dvakrát

Krátko po tom, ako sa na jeseň minulého roka vynorila kauza okolo rigoróznej práce Andreja Danka, opozícia žiadala vysvetlenie a trvala na tom, aby bola práca, ktorú šéf parlamentu medzičasom utajil, opäť dostupná verejnosti. Keď sa tak nestalo, iniciovala mimoriadnu schôdzu na ktorej chcela šéfa parlamentu odvolať. Napriek tomu, že bola riadne zvolaná tak, ako to káže zákon, skončila fiaskom. Koalícia totiž neodhlasovala jej program. Danko následne oznámil, že svoju prácu dáva opäť sprístupniť, čo potvrdila aj univerzita. Opozícii to už však nestačilo a nakoľko existovalo podozrenie, že Andrej Danko získal titul JUDr. za plagiát, iniciovala ďalšiu mimoriadnu schôdzu.

Tá sa tentoraz aj na žiadosť šéfa parlamentu uskutočnila. Po šesť hodinovej rozprave síce Danka poslanci v tajnom hlasovaní neodvolali, počas celej rozpravy sa však nenašiel ani jeden koaličný zákonodarca, ktorý by sa v pléne postavil na jeho obhajobu.

Lubyová menila legislatívu

Koncom novembra, iba dva dni po tom, čo predseda parlamentu Andrej Danko ustál schôdzu, na ktorej ho chcela opozícia odvolať, ministerka školstva a nominantka SNS Martina Lubyová informovala, že pripravuje novelu vysokoškolského zákona, na základe ktorého bude možné odoberať neoprávnene získané tituly. Ako povedala, na tento krok ju vyzval sám Danko a je reakciou na aktuálny vývoj. “Doba dospela zrejme k tomu, aby sme procesy odoberania akademických titulov jednak umožnili, a jednak stanovili všeobecne záväzné právne pravidlá, a tým poskytli právnu istotu všetkým držiteľom akademických titulov v Slovenskej republike,” vysvetľovala. Upraviť sa má oblasť autorských práv či to, akým spôsobom majú byť samotné tituly odnímané, a akým procesom by malo byť odnímanie riadené. Novelu tento týždeň odobrila vláda. Poslanci by sa ňou mali zaoberať už na najbližšej schôdzi, ktorá štartuje koncom januára. Ak by novelu schválili, platiť by začala až od mája. Andrejovi Dankovi tak titul odobratý byť nemôže.