BRATISLAVA – Niekoľkokrát kritizovaný návrh zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce je opäť na stole. Národniari sa ani po vlne kritiky nevzdali a aj naďalej bojujú za jeho presadenie. Tentokrát ale prichádzajú s obmenou. Avšak ani zmeny, ktoré SNS-kári zakonponovali do návrhu, nepresvedčili Slovenskú alianciu moderného obchodu (SAMO) o pozitívach tohto nápadu. Obávajú sa najhoršieho.
Skupina poslancov Národnej rady sa snaží stále pretlačiť návrh zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce. S nápadom dodatočného zdanenia prišiel predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Zavedenie špeciálnej dane vo výške 2,5 percenta svojho ročného čistého obratu sa malo týkať všetkých obchodníkov, u ktorých aspoň 10 percent obratu tvoria potraviny. S tým však nesúhlasili odborníci, obchodné reťazce a dokonca ani niektorí poslanci Slovenskej národnej strany (SNS). Predkladatelia mali mesiac na pozmenenie pôvodného návrhu.
Dnes už majú poslanci na stole návrh o osobitnom odvode pre obchodné reťazce aj so zapracovanými zmenami. Predkladateľom bolo vytýkané najmä zdražovanie cien potravín, ktoré by osobitný odvod priniesol. Tentokrát ale poslanci zadefinovali konkrétne zmeny, ktoré by tomu mali predísť. Podľa nových kritérii tak môžu následne vyčleniť obchodné reťazce, ktoré by nepodliehali osobitnému odvodu. Šlo by o obchodné reťazce, ktoré predávajú menej ako 25 percent potravín z celkového obratu. Osobitný odvod sa taktiež nebude týkať ani podnikových predajní, malých či stredných podnikov. Predajne v tzv. najmenej rozvinutých okresoch by mali byť tiež oslobodené od platenia odvodu. ,,Taktiež zavádzame podmienku , že reťazec musí mať prevádzky vo viac ako 15% z okresov,” dodal pre Glob.sk jeden z predkladateľov Radovan Baláž (SNS).
Podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) by zavedenie pôvodného návrhu znamenalo prepad tržieb. V strate by skončilo viac ako 95 percent maloobchodných reťazcov. Ani nové zmeny však alianciu nepresvedčili. ,,Aj v prípade prijatia prezentovaných pozmeňujúcich návrhov naďalej platí, že to môže mať negatívne dopady na všetkých spotrebiteľov cez vyššie ceny potravín a rovnako to môže mať negatívny dopad na sociálny dialóg so zamestnancami v obchode,” vysvetlil pre Glob.sk predseda SAMO Martin Krajčovič.
Predkladatelia sú presvedčení, že pozmenený návrh podporia aj koaličné poslanecké kluby. Pôvodný návrh totiž kritizovala strana Most-Híd. Ešte v októbri boli poslanci Mostu-Híd rozhodnutí návrh nepodporiť pokiaľ prekladatelia nezapracujú potrebné zmeny. “Budeme to chcieť viazať na plochu – metre štvorcové, tak aby tam padli len veľké reťazce,” povedal pred viac ako mesiacom šéf strany Most-Híd Béla Bugár. Dnes sa na to pozerá inak. ,,Tie zmeny, ktoré sú zapracované dnes, pramenia z našeho návrhu. To čo sme chceli tak ministerstvo prijalo, tým pádom nemáme s tým problém,” povedal pre Glob.sk Béla Bugár dnes.
Poslanec Baláž sa domnieva, že pozmeňujúci návrh nespôsobí zdražovanie potravín. ,,Nie je dôvod zvyšovať ceny kvôli tomuto zákonu . Nakoľko značné množstvo prevádzok nebude podliehať tomuto odvodu,” uviedol pre Glob.sk Baláž. Slovenská aliancia moderného obchodu však upozorňuje na iný problém. ,,Navyše po prijatí prezentovaných návrhov by sa samotný návrh zákona stal ešte viac diskriminačný a podčiarkol by rozpor s legislatívou EÚ,” doplnil predseda SAMO Krajčovič.
Aliancia sa pri tom odvoláva na sekciu vládnej legislatívy Úradu vlády. ,,Pokiaľ ide konkrétne o vnútroštátne opatrenia, ktoré poskytujú daňovú výhodu, je potrebné pripomenúť, že opatrenie takejto povahy, ktoré síce nepredstavuje prevod štátnych prostriedkov, ale stavia príjemcu do situácie, ktorá je výhodnejšia ako situácia iných daňovníkov, môže príjemcom zabezpečovať selektívnu výhodu a predstavuje tak štátnu pomoc v zmysle článku 107 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ). Naopak daňová výhoda, ktorá vyplýva zo všeobecného opatrenia, ktoré sa uplatňuje na všetky hospodárske subjekty bez rozdielu, nepredstavuje takúto pomoc v zmysle uvedeného ustanovenia,” píše sa v stanovisku Úradu vlády.