Spoločnosť Domáce Top

Dankove rekreačné poukazy spôsobujú problémy. Ľudia začínajú prichádzať o časť odmien

Andrej Danko obhajoval rekreačné poukazy potrebou rozhýbať cestovný ruch na Slovensku. Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Možnosť vypýtať si od zamestnávateľa rekreačný poukaz je tu necelý mesiac a už spôsobuje nemalé problémy. Nové opatrenie z dielne Andreja Danka zobralo peniaze prvým zamestnancom.  Nejde pritom len iba o ľudí, ktorí si môžu nárok na poukaz vybrať, ale úplne všetkých. 

 

Firmy majú pre svojich zamestnancov zabezpečené rôzne bonusy. Niektoré vyplácajú „osobný bonus“ k hodinovej mzde, iné uprednostňujú dochádzkový bonus či trináste a štrnáste platy. Rekreačné poukazy však systém odmeňovania firmám výrazne skomplikovali. Tie sa novým povinnostiam prispôsobujú po svojom. V konečnom dôsledku niektoré zoberú viac ako dajú.

Prvá lastovička

Prvou lastovičkou je podľa informácii Glob.sk firma Schaeffler Slovensko, ktorá patrí k najväčším zamestnávateľom na Slovensku. Nemecký koncern Schaeffler má na Slovensku dva závody, INA Skalica  a INA Kysuce. Firma zamestnáva približne 10 000 ľudí, pričom množstvo ďalších pracovných miest je na firmu naviazaných prostredníctvom externých firiem, ktoré do firmy sprostredkúvajú pracovnú silu.

Firma vypláca svojim zamestnancom odmeny rôznymi formami. Ide o osobné príplatky, ktoré sú pripočítavané k hodinovej mzde, ale aj o motivačný bonus a Schaeffler bonus. Podľa nášho zdroja však zamestnanci o značné peniaze prišli. Môže za to práve nová povinnosť firiem poskytnúť zamestnancom na vyžiadanie rekreačný poukaz.

Každý zamestnanec, ktorý má vo firme odpracované minimálne dva roky, má podľa nového zákona nárok požiadať o príspevok zo strany zamestnávateľa na rekreáciu. Maximálne pritom ide o 275 eur ročne. Bonusy, o ktoré zrejme zamestnanci prídu, sú však oveľa vyššie.

„Zatiaľ sa to len pošuškáva, nie je to oficiálne. V najbližšom čase prebehne schôdza,“ povedal pre Glob.sk pred pár dňami dobre informovaný zdroj. Fámy sa však už aj stihli stať realitou.

Zamestnancom prišiel včera v poobedňajších hodinách mail, ktorý oznamuje zrušenie motivačnej odmeny, ktorá má hodnotu 500 eur ročne. Ako argument vedenie firmy uvádza “narastajúce personálne náklady”. Podľa našich informácií z firmy však ide o priamy dôsledok Dankovho opatrenia. Šepká sa tiež o zrušení Schaeffler bonusu v hodnote 180 eur ročne. Opatrenie sa pritom nedotklo len tých, ktorí majú o poukaz záujem, ale úplne všetkých.

Základný kameň novej akciovej spoločnosti INA Kysuce 21. júla 1999 v Kysuckom Novom Meste slávnostne položil predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda (na sn. počas príhovoru). Foto: Jozef Ďurník/TASR

V oboch regiónoch ide o väčšinového zamestnávateľa, na ktorého fungovaní závisí aj fungovanie celého regiónu.

O stanovisko sme požiadali aj firmu Schaeffler Slovensko, ktorá však nereagovala. 

Problém majú skoro všetci

Strojárska firma pritom nie je jediná, ktorá má s rekreačnými poukazmi problém. „Nesúhlasíme, aby systém odmeňovania a benefitov bol prikázaný formou vládneho (či poslaneckého) návrhu, pretože to má byť internou záležitosťou každého podnikateľského subjektu,“ napísala pre Glob.sk Miriam Špániková, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Podľa nich je hlavným problémom fakt, že opatrenie je povinné. Keby šlo z pohľadu zamestnávateľov o dobrovoľný krok, asociácia by ho naopak uvítala. Nie je pre nich prekvapujúce, že opatrenie spôsobuje problémy.

Tri sociálne balíčky vlády zavedené počas dvoch rokov podľa nich výrazne zvýšili podnikateľom náklady aj administratívnu záťaž. Zákon o rekreačných poukazoch toto bremeno ešte navýšil. Ide podľa nich o ďalší krok proti podnikateľom, kde pôvodne dobre mienenú myšlienku zabíja povinnosť.

„Benefity sa určujú v rámci internej firemnej politiky a na základe dohody so zástupcami odborov, sme preto zaskočení, že zákon zásadným spôsobom zasahuje do systému odmeňovania okrem iného aj tým, že si zamestnanci môžu diktovať, či im bude tento druh benefitu vyplatený,“ informuje Špániková.

Nemalé náklady

Na nové povinnosti sa Glob.sk pýtal širokého spektra zamestnávateľov. Nový zákon firmám zvýšil náklady, pričom im však spätne neprináša žiaden osoh. Svoju zákonnu povinnosť si však plniť musia.

„VšZP si bude riadne plniť zákonné povinnosti a na žiadne núdzové riešenia nepristúpi. To znamená, že každému zamestnancovi, ktorý splní zákonom predpísané podmienky a o príspevok požiada, príspevok poskytne,“ napísala pre Glob.sk Jana Martanovičová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Podľa nej sa opatrenie žiadnym spôsobom nedotkne odmeňovania ich zamestnancov.

Aj oni však evidujú nemalé finančné náklady. „Ak by si nárok na príspevok v maximálnej možnej výške uplatnili všetci zamestnanci, pre VšZP by to znamenalo zvýšenie nákladov o vyše 0,5 mil. eur, čo nie je málo. Reálny záujem o príspevok na rekreáciu však zatiaľ nevieme odhadnúť,“ informuje hovorkyňa. Zamestnanci sa vraj na poukazy pýtajú, žiadosť o príspevok na rekreáciu však zatiaľ nepredložil nikto.

Podľa nich by mal byť zákon buď povinný pre všetkých, alebo by zvýšené náklady mal znášať štát.

Zmeniť systém odmeňovania sa nechystajú ani siete obchodov Tesco. „Naši zamestnanci môžu od 1. januára 2019 využiť možnosť preplatenia 275 eur ročne zo svojej dovolenky na Slovensku preukázaním faktúry alebo bločku bez toho, aby sme ich akýmkoľvek spôsobom znevýhodňovali, či ich o niečo ukracovali v rámci našich štandardných firemných benefitov alebo iných motivačných programov,“ tvrdí PR manažérka sietí Tesco Lucia Poláčeková.

Poukazy je možné využiť výhradne na Slovensku.  Zdroj: TASR / Roman Hanc

Cena za cestovný ruch

Andrej Danko obhajoval myšlienku rekreačných poukazov mnohokrát. Hoci spočiatku malo ísť o dobrovoľnú možnosť zamestnávateľa oslobodiť istú formu bonusu od odvodov, časom sa z dobrovoľnosti stala povinnosť. Od januára tak pre firmy nad 50 zamestnancov platí povinnosť na vyžiadanie prispieť zamestnancom 55% na rekreáciu, pričom celková suma je maximálne 500 eur. To znamená, že zamestnanec musí v prípade žiadosti o príspevok predložiť svojich 45 % – napríklad 225 eur a firma mu následne doloží 55% – v tomto prípade 275 eur.

Poukaz je možné využiť len na Slovensku a suma 500 eur je maximálna možná čiastka za rok. Príspevok je oslobodený od odvodov.

Hlavným argumentom Slovenskej národnej strany, z ktorej dielne tento zákon pochádza, je oživenie cestovného ruchu na Slovensku. Práve z tohto dôvodu je poukaz možné využiť výhradne na Slovensku.

Túto výhodu si môže uplatniť len zamestnanec, ktorý má vo firme odpracované minimálne dva roky.

V budúcnosti pritom nie je vylúčené, že sa so zvýšenými nákladmi budú musieť popasovať aj menšie firmy. Avizoval to Andrej Danko, ktorý by chcel túto povinnosť zaviesť všetkým.