Zahraničné

Dánski vedci prichádzajú s novým objavom, vyvinuli robot na vykonávanie testov na koronavírus

Ilustračné foto. Zdroj: Gettyimages.com

KODAŇ – Dánski výskumníci vyvinuli robot schopný robiť skríningové testy na ochorenie COVID-19 spôsobované novým koronavírusom. V stredu o tom informovala Univerzita južného Dánska, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

Robot s použitím odnímateľnej ruky vyrobenej v 3D tlačiarni, ktorá sa automaticky vymení po každom pacientovi, odoberie výter z hrdla a potom vzorku umiestni do nádoby, vysvetlilo výskumné laboratórium.

“Výskumníci z oblasti robotiky… vyvinuli prvý úplne automatický robot na svete, schopný odobrať výter z hrdla na zisťovanie COVID-19, takže profesionálni zdravotníci nie sú vystavení riziku nákazy,” uviedla univerzita vo vyhlásení. Robot je v súčasnosti v podobe prototypu, ale model na využitie v praxi sa už konštruuje, uviedol pre AFP vedúci projektu Thiusius Rajeeth Savarimuthu.

“Vývoj robota na odoberanie výterov z krku dodáva nádej, lebo takýto robot môže prevziať za ľudí prácu nielen v súvislosti s ochorením COVID-19, ale aj so všetkými budúcimi vírusmi,” napísal vedúci projektu vo vyhlásení. Výskumníci v Singapure vymysleli v apríli robot na dezinfekciu, aby pomohli preťaženým upratovačom a upratovačkám počas pandémie – robot prevezme na seba časť ich práce.