Politika Zahraničné

Debata v znamení osobných útokov. Porošenko a Zelenskyj si vo včerajšej debate nevedeli prísť na meno

Zdroj: TASR / AP

KYJEV – Ukrajinský prezident Petro Porošenko a komik Volodymyr Zelenskyj sa v piatok večer stretli v kľúčovej debate na olympijskom štadióne v Kyjeve. Stalo sa tak len dva dni pred nedeľnými prezidentskými voľbami. Obaja muži nešetrili osobnými útokmi.

 

Porošenko vyčítal svojmu 41-ročnému vyzývateľovi nedostatok politických skúseností potrebných na to, aby si Ukrajina udržala prozápadné smerovanie a odolala snahám Ruska dostať krajinu pod svoj vplyv. Prezident poukázal na to, že Zelenskyj nemá jasný program, ten naopak nazval 53-ročného Porošenka “vlkom v ovčom rúchu”.

Ukrajinského lídra obvinil z ekonomických problémov a rozsiahlej korupcie v krajine. Trval tiež na tom, že sa bude usilovať o ďalšiu integráciu Ukrajiny do Európskej únie. Herec uviedol, že pred piatimi rokmi sám Porošenka volil, neskôr i však uvedomil, že “spravil chybu, my sme spravili chybu”. “Som výsledkom vašich sľubov a vašich chýb,” vyhlásil Zelenskyj.

SY 6 Kyjev – Na snímke ukrajinský herec a prezidentský kandidát Volodymyr Zelenskyj počúva otázku na tlačovej konferencii po 1. kole ukrajinských prezidentských volieb v Kyjeve 31. marca 2019. Zdroj: AP Photo/Emilio Morenatti

Debatu na najväčšom športovom štadióne v hlavnom meste sledovalo približne 60-tisíc ľudí, ktorí nadšene podporovali svojich kandidátov skandovaním a bučali na ich oponentov.

Putin chce chaos

Porošenko v piatok pred debatou zvolal svojich stúpencov na kyjevské námestie Majdan, ktoré bolo centrom opozičných protestov v roku 2014. Varoval ich, že prípadné víťazstvo Zelenského poškodí ekonomické a politické zbližovanie sa s Európskou úniou. Povedal tiež, že Zelenskyj by bol slabý prezident, čo podľa jeho názoru vyhovuje Rusku, ktoré anektovalo v roku 2014 ukrajinský polostrov Krym a podporuje separatistov na východe Ukrajiny. “V žiadnom prípade si nemyslíme, že náš oponent je agentom Kremľa, avšak Putin sníva o slabom a zle pripravenom nováčikovi,” vyhlásil Porošenko a jedným dychom dodal, že “Putin sníva o chaose”.

Zelenskyj, ktorý doteraz nikdy nevykonával žiadnu politickú funkciu, no prezidenta Ukrajiny si už zahral v obľúbenom televíznom seriáli, získal v prvom kole volieb viac než 30 percent hlasov, zatiaľ čo Porošenko si zabezpečil len 16-percentnú podporu. Podľa aktuálneho prieskumu verejnej mienky zverejneného vo štvrtok má Zelenskyj pred druhým kolom 58-percentnú podporu voličov, zatiaľ čo za Porošenka plánuje hlasovať 22 percent opýtaných. Druhé kolo prezidentských volieb na Ukrajine sa uskutoční v nedeľu.