Domáce Ekonomika Domáca Top

Dedičský zákon môže pochovať Matečnej reformu. Tá bude stáť takmer miliardu

Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Meter tu, tri metre tam a päť metrov zase na druhom konci mesta. Asi takto dnes vyzerá vlastníctvo pozemkov množstva ľudí. Roky mnohí volali po zmene a pred niekoľkými mesiacmi im ju ministerka Gabriela Matečná aj prisľúbila. Práve táto reforma by mala byť tým najdôležitejším, čo za roky svojho pôsobenia po sebe zanechá. Dôležitá časť jej plánu však zatiaľ na rad neprišla. 

 

Dedičské konanie a sceľovanie pôdy sú dve témy, ktoré sa nedajú vyriešiť jedna bez druhej. Na sceľovaní začal už rezort pracovať. Plány už odobrila aj vláda. “V auguste vláda schválila materiál na urýchlenie pozemkových úprav, ktoré sa budú realizovať najbližších 30 rokov,” informoval Glob.sk hovorca rezortu Michal Feik.

Rezort chce ročne upraviť až 120 katastrálnych území. Štát pritom tieto úpravy vyjdu poriadne draho, predpokladané ročné náklady sú až 30 miliónov eur. Pokiaľ budú rovnaké počas celých tridsiatich rokov, dokopy nás reforma bude stáť takmer miliardu.

Podľa ministerky Matečnej je dôležité, aby “štát a nasledujúce vlády dokázali dlhodobo a transparentne zabezpečiť realizovanie pozemkových úprav naprieč vládami a desaťročiami.”

Nespokojní ľudia a bezcenná pôda

Práve preto by pre ministerstvo mala byť podstatná aj druhá časť ich pôvodného plánu – úprava dedičského zákona. Práve kvôli nemu sa totiž pôdy dostali do takého stavu, v akom sú dnes. Podľa súčasných zákonov totiž po úmrtí povedzme otca rodiny dedí jeho pozemok žena aj všetky deti. Takýto spôsob dedenia je pritom u nás bežný už niekoľko generácií. Rozdrobenosť vlastníctva pôdy a komplikácie v užívateľských vzťahoch majú na Slovensku korene v dedičskom uhorskom pozemkovom práve a neskôr v kolektivizácii. Dôsledkom toho vznikajú nevyjasnené a nevyvážené vzťahy medzi vlastníkmi a užívateľmi,” hovorí aj samotné ministerstvo. 

Vláda ešte v auguste odklepla Matečnej reformu. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Dôsledkom je obrovská rozdrobenosť pôdy a jej menšia faktická hodnota. Mnohí vlastníci pôdy totiž súhrnne vlastnia pozemky na ktorých by si mohli postaviť povedzme dom. Tieto pozemky však často nie sú pohromade a preto sú prakticky bezcenné. Na Slovensku je v súčasnosti 8,4 miliónov vlastníckych parciel, 4,4 milióna evidovaných vlastníkov pozemkov a 100,7 milióna spoluvlastníckych vzťahov. Priemerný počet spoluvlastníkov na 1 parcelu je 11,93 a jeden vlastník v priemere vlastní 22,74 parciel,” uvádzajú dáta z ministerstva pôdohospodárstva. 

Všetci dávajú od dedičského zákona ruky preč

Bez úpravy dedičského zákona sa však budú už aj scelené pôdy opäť drobiť. Zatiaľ, čo plán na komasácie vláda už odklepla, úpravy dedičského zákona sa zrejme v tomto volebnom období nedočkáme. Rezorty si nás pri otázkach pohadzovali ako horúci zemiak. “Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky nemá aktuálne v pláne takúto aktivitu. Súčasne si vám však dovoľujeme odporučiť obrátiť sa v predmetnej veci na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako rezortu zodpovedného za realizáciu takejto úlohy,”napísala pre Glob.sk hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Szakálová.

Táto reforma by mala byť to najväčšie, čo v rezorte pôdohospodárstva po súčasnej vláde zostane. Zdroj: Glob.sk/David Duducz

Keď sme sa s otázkami obrátili na ministerstvo pôdohospodárstva, dostali sme rovnakú odpoveď. “Čo sa týka dedičského zákona, s touto otázkou sa prosím obráťte na ministerstvo spravodlivosti. My sme zmene občianskeho zákonníka naklonení,” napísal hovorca agrorezortu Michal Stuška.

So zmenami dedičského zákona sa rezorty neponáhľajú. Je však otázne, či bude budúca vláda rovnako naklonená komasáciám a zmenám dedenia. Prípadné nezhody nových zákonodarcov by totiž mohli celý proces skomplikovať, či dokonca znemožniť.