Politika Zahraničné

Demokrat Biden zvíťazil v primárkach v Indiane a v ďalších štátoch

Demokrat Biden zvíťazil v primárkach v Indiane a v ďalších štátoch. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Bývalý viceprezident USA Joe Biden sa stal víťazom utorňajších primárok Demokratickej strany v americkom štáte Indiana, informovala v stredu agentúra AP. Úradujúci prezident USA Donald Trump zvíťazil v republikánskych primárkach.

 

Všetci Bidenovi súperi už z boja o demokratickú nomináciu odstúpili, pripomína AP.

Jeho hlavný protikandidát Bernie Sanders z boja o prezidentskú nomináciu demokratov odstúpil začiatkom apríla a podporil svojho súpera.

Sanders po oznámení ukončenia svojej kampane zdôraznil, že zostane na kandidátke a bude sa usilovať získať podporu čo najväčšieho počtu delegátov so zámerom “uplatniť značný vplyv” na smerovanie Demokratickej strany.

Biden sa víťazstvom v Indiane priblížil k zisku 1991 delegátov, ktorých potrebuje na potvrdenie nominácie Demokratickej strany pred novembrovými prezidentskými voľbami.

Okrem Indiany hlasovanie v utorok prebiehalo i v štátoch Južná Dakota, Maryland, Montana, Nové Mexiko, Pensylvánia, Rhode Island a vo Federálnom dištrikte Kolumbia.

Hlasovacie miestnosti v Indiane sa zatvorili ako prvé o 19.00 h miestneho času (1.00 h SELČ).

Utorňajšie primárky sa pôvodne sa mali konať už v priebehu marca a apríla, posunuli ich však z dôvodu pandémie nového koronavírusu.

Biden a Trump víťazmi primárok v ďalších štátoch

Bývalý viceprezident USA Joe Biden zvíťazil v utorňajších demokratických primárkach v amerických štátoch Maryland, Pensylvánia a Rhode Island. V primárkach Republikánskej strany v týchto štátoch triumfoval úradujúci prezident Donald Trump. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Primárky sa počas utorka konali vo viacerých amerických štátoch po tom, ako ich posunuli z dôvodu pandémie nového koronavírusu. Biden a Trump zvíťazili v utorok aj v Indiane.

V Pensylvánii mal Biden možnosť získať najvyšší počet delegátov zo všetkých štátov, v ktorých sa utorok primárky konali, pripomína AP.

Všetci Bidenovi súperi už z boja o demokratickú nomináciu odstúpili. Potrebuje však podporu najmenej 1991 delegátov, aby získal nomináciu Demokratickej strany pred novembrovými prezidentskými voľbami.

Voličov štáte Maryland úrady vyzývali, aby z dôvodu možného šírenia nákazy koronavírusu využili možnosť hlasovania prostredníctvom pošty.

Biden víťazom  v Južnej Dakote, Montane a Novom Mexiku

Bývalý viceprezident USA Joe Biden zvíťazil v utorňajších demokratických primárkach v amerických štátoch Južná Dakota, Montana a Nové Mexiko, informovala v stredu agentúra AP. Úradujúci prezident Donald Trump zvíťazil v primárkach Republikánskej strany v Montane a Novom Mexiku a v metropole Washington.