Politika Zahraničné

Demokrat Buttigieg podporuje v boji o Biely dom Bidena

Demokrat Pete Buttigieg máva svojim priaznivcom 1. marca 2020 v americkom South Bende. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Demokrat Pete Buttigieg, ktorý cez víkend odstúpil zo súboja o prezidentskú kandidatúru Demokratickej strany v novembrových voľbách, v pondelok oficiálne vyjadril podporu bývalému viceprezidenta USA Joeovi Bidenovi. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

 

“Teší ma, že môžem podporiť prezidentskú kandidatúru Joea Bidena,” povedal Buttigieg na Bidenovom predvolebnom mítingu v Dallase v štáte Texas. Ten sa uskutočnil v predvečer tzv. supervolebného utorka, keď sa v celkovo 14 amerických štátoch uskutočnia primárky demokratov.

Buttigieg ďalej uviedol, že je nevyhnutné, aby demokrati získali nielen Biely dom, ale aj Senát a Snemovňu reprezentantov. USA podľa neho potrebujú politiku vyznačujúcu sa slušnosťou a dôstojnosťou, a práve tým sa celý svoj život riadi Joe Biden. Svojich prívržencov vyzval, aby tiež podporili Bidena.

Buttigieg, 38-ročný bývalý starosta mesta South Bend a prvý otvorene homosexuálny kandidát na funkciu prezidenta USA, nikdy nezastával funkciu na celoštátnej alebo miestnej úrovni, ale napriek tomu sa vypracoval na rešpektovaného hráča na politickej scéne: napríklad v primárkach v štáte Iowa tesne zvíťazil nad protikandidátom Berniem Sandersom.

Svoje rozhodnutie, že sa prestáva uchádzať o nomináciu Demokratickej strany, oznámil deň po tom, ako v sobotu neuspel v primárkach v štáte Južná Karolína. Rovnaký krok urobila aj senátorka Amy Klobucharová, ktorá takisto vyslovila podporu Bidenovi. Klobucharová, Buttigieg i Biden patria k umiernenému pragmatickému krídlu demokratov, pripomína agentúra AFP.

Prieskumy verejnej mienky pred supervolebným utorkom však favorizujú ľavicového senátora Bernieho Sandersa, ktorému predpovedajú víťazstvo aj v najľudnatejšom štáte Kalifornia. V utorňajších primárkach sa rozdelí približne tretina hlasov delegátov júlového nominačného zjazdu, na ktorom si demokrati oficiálne zvolia vyzývateľa súčasného prezidenta Donalda Trumpa.