Regióny Bratislava Top

DEMONŠTRÁCIA V BRATISLAVE Kotleba burcuje, Vallo prosí políciu, tí tvrdia, že sú pripravení

BRATISLAVA – Policajti vs. antivaxeri. Tak to dnes bude opäť vyzerať v Bratislave. Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko, Marián Kotleba burcuje ľudí k ďalšiemu protestu v Bratislave. Na videu, ktoré zverejnil v utorok pozýva nespokojný dav “hájiť” práva nezaočkovaných, všetkých zvoláva pred Prezidentský palác. Primátor Matúš Vallo prosí políciu o ochranu Bratislavy. Policajti, ktorých za minulotýždňový postup pri demonštrácii kritizovali hlásia, že sú na agresívnu skupinu demonštrantov pripravení. 

 

Poslanec Marián Kotleba vyhlasuje, že doterajšie protesty nestačili. Ako hovorí na spomínanom videu je v spojení s hlavnými aktérmi protestov, ktorí ho požiadali, aby spropagoval aj ďalší plánovaný štrajk. “Druhá fáza blokády” ako protest nazval sa má konať už dnes. Začiatok je plánovaný na deviatu hodinu rannú. Antivaxeri sa majú stretnúť pred Úradom vlády na Námestí slobody. Na štrajk pozýva vodičov osobných áut, kamiónov a dokonca aj traktoristov. Kotleba avizuje, že aktivisti si na demonštrácie vyčlenili 48 hodín. Zablokovať sa chystajú oveľa viac ciest a križovatiek ako na predošlom proteste. Poslanec sa dušuje, že protestujúcim zabezpečí pitný režim, stravu a autobusy.

Na sociálnej sieti kolujú informácie o plánovanej demonštrácii svetelnou rýchlosťou. Nezaočkovaní buriči ľudí vyzývajú, aby na štrajk prišli v zásahovej obuvi a dokonca prilbe s tým, že chcú zosadiť prezidentku Zuzanu Čaputovú, ale aj súčasnú vládu.

Jeden z aktérov vyzýva dobrovoľných hasičov.
Zdroj: FB skupina NEZAOČKOVANÍ ĽUDIA SEM

Svoju obavu z protestov vyjadril aj primátor hlavného mesta, Matúš Vallo. Policajtov prosí, aby Bratislavčanov ochránili: “Bratislavu považujem za otvorené a tolerantné mesto. Sme zvyknutí na rôzne názory, na rôzne kultúry a dokážeme pritom spolu fungovať. Dnes však sledujem otvorené výzvy, aby v najbližších dňoch prišli ľudia z celého Slovenska do Bratislavy blokovať dopravu. Nie vyjadriť svoj názor, ale blokovať dopravu a strpčiť tak život ľuďom v našom meste! Policajný prezident povedal, že si musíme zvyknúť aj na prejav názoru, ktorý nás obmedzuje. To plne rešpektujem. V epidemiologickej situácii, v akej sa dnes nachádzame, však vidím zásadný rozdiel medzi prejavením názoru a vystavením Bratislavčanov a Bratislavčaniek rizikovej situácii, ktorej dôsledkom môže byť aj ohrozenie ich zdravia a vo výsledku tiež sprísnenie epidemiologických opatrení. Krajské riaditeľstvo policajného zboru sme na dnešnom koordinačnom stretnutí požiadali o ochranu Bratislavy. Našou oprávnenou požiadavkou je ochrana nášho mesta a rešpektovanie faktu, že väčšina Bratislavčanov a Bratislavčaniek sa rozhodla čeliť tretej vlne zodpovedným správaním, odporúčaniami vedeckých autorít a dodržiavaním nevyhnutných bezpečnostných a hygienických pravidiel. Zaslúžia si za to rešpekt a nie hanlivé pokriky, pľuvance a na dlhé hodiny paralyzované celé mesto” napísal v statuse na facebooku.

Šéf polície Peter Kovařík zožal po protestoch pred parlamentom (23.07.) vlnu kritiky. Situácia sa policajtom značne vymkla kontrole. Výsledkom bola zranená policajtka, ale aj to, že na ľudí použili slzotvorný plyn. Ak by plánované zhromaždenie nabralo znovu “na obrátkach” policajti by mohli čeliť ďalšej kritike.

Ženy chcú hlavne chrániť svoje deti, ale pred čím nespomenuli.
Zdroj: FB skupina NEZAOČKOVANÍ ĽUDIA SEM

 

Pripravili sa na protest lepšie?

Policajti mali možnosť silu agresívneho davu pocítiť už niekoľkokrát. Sú teda dostatočne pripravení? Bratislavskí polícajti občanov ubezpečuje, že bezpečnostné opatrenia už pripravuje. “Na území Bratislavy sa podľa doterajších informácii majú uskutočniť dve verejné zhromaždenia – z toho jedno oznámené a druhé neoznámené, pričom k účasti na týchto zhromaždeniach je verejnosť podnecovaná najmä prostredníctvom sociálnych sietí” objasnil policajný hovorca Michal Szeiff. “Verejný poriadok bude zabezpečovať dostatočný počet policajtov, či už z radov poriadkovej, dopravnej ako aj kriminálnej polície. Tak ako aj pri iných zhromaždeniach, aj pri týchto bude polícia postupovať v súlade so zákonom. V prípade, ak by došlo k narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore zakročí a to formou intervenčného zásahu poriadkových jednotiek voči osobám, ktoré sa takýchto konaní budú dopúšťať” upokojujú ľudí policajti. Hovorca na záver upozornil ľudí, ktorí sa nechcú zúčastniť demonštrácie, aby sa vyhli miestam, kde je protest plánovaný.