Demonštranti v Libanone protestujú proti novej vláde. Bezpečnostné zložky museli použiť vodné delá a slzotvorný plyn

BEJRÚT – Libanonské bezpečnostné sily použili v utorok vodné delá na rozohnanie davu demonštrantov, ktorí sa hádzaním kameňov snažili zabrániť tomu, aby sa poslanci a vládni úradníci dostali do budovy parlamentu na hlasovanie o dôvere vláde premiéra Hasána Dijába. Informoval o tom na svojom webe panarabský denník aš-Šark al-Awsat.

 

V očakávaní nepokojov bezpečnostné zložky prehradili cesty vedúce k parlamentu. Pri zátarasách sa však zišli demonštranti, ktorí útočili na patrolujúcich vojakov. Okrem vodných diel proti demonštrantom použili aj slzotvorný plyn. Libanon sa zmieta v protestoch od 15. októbra 2019, pričom demonštranti žiadali úplnú výmenu politickej elity, ktorá je považovaná za neschopnú, skorumpovanú a konajúcu len pre osobný zisk a prospech. Demonštrácie viedli k demisii predsedu vlády Saada Harírího.

Koncom januára bola vymenovaná nová vláda, ktorú vedie Hasán Dijáb. Jednou z dôležitých úloh novej vlády zloženej z odborníkov bude hľadanie spôsobu, ako dostať Libanon z najhoršej hospodárskej a finančnej krízy od občianskej vojny v rokoch 1975 – 1990.

Mnoho demonštrantov odmieta aj tento nový kabinet a obviňuje vládnucu elitu z ignorovania požiadaviek, ktoré zahŕňajú nezávislú vládu a skoncovanie s korupciou. Libanon sa nachádza v najhoršej ekonomickej kríze za niekoľko desaťročí a výška verejného dlhu je jednou z najvyšších na svete, pričom dosahuje približne 150 percent hrubého domáceho produktu.

Viac o téme: bezpečnostné sily, dav, demonštranti, ekonomická kríza, Hasán Dijáb, ignorácia, kabinet, korupcia, Libanon, parlament, požiadavky, protest, slzotvorný plyn, vláda, vodné delo, vojaci

Súvisiace články