Spoločnosť Zahraničné

Demonštranti vyšli v Bosne do ulíc. Ľudia bojujú proti zriadeniu skládky jadrového odpadu

Zdroj: TASR / AP

SARAJEVO – Stovky ľudí protestovali v severozápadnej časti Bosny a Hercegoviny proti plánom susedného Chorvátska zriadiť skládku jadrového odpadu pri spoločných hraniciach oboch krajín.

 

Demonštranti sa zišli v piatok v meste Novi Grad a niesli transparenty so sloganmi ako “Chcem zdravú budúcnosť”. Pochodovali pritom smerom k mostu ponad rieku Una, ktorá tvorí prirodzenú hranicu medzi Bosnou a Chorvátskom. Účastníci protestu vyzvali chorvátske úrady, aby upustili od plánov vybudovať skladisko na mieste bývalých armádnych kasární na lokalite Trgovska Gora, ležiacej menej než jeden kilometer od rieky Una, informuje stanica Slobodná Európa.

Zamýšľané skladisko by obsahovalo odpad z jadrovej elektrárne Krško nachádzajúcej sa v Slovinsku, ktorú spoločne prevádzkujú Slovinsko a Chorvátsko, členské štáty Európskej únie.

Všeobecne sa očakáva, že obe krajiny 30. septembra rozhodnú o novej skládke odpadu z danej jadrovej elektrárne, pričom jednou z možností je práve Trgovska Gora. Odporcovia tohto zámeru tvrdia, že skladovanie jadrového odpadu na tomto mieste ohrozí ekosystém rieky Una, ako aj životy 250-tisíc ľudí žijúcich v okolitej oblasti.

Prevádzku jadrovej elektrárne Krško spustili v roku 1984. Spoločne ju vybudovali Chorvátsko a Slovinsko, keď boli ešte súčasťou bývalej Juhoslávie – po boku Bosny a Hercegoviny, Srbska, Čiernej Hory, Kosova a Severného Macedónska.

Demonštranti sa zišli v piatok v meste Novi Grad a niesli transparenty so sloganmi ako “Chcem zdravú budúcnosť”.  Zdroj: TASR / AP