Regióny

Deň materských škôl vníma ZMOS ako príležitosť oceniť tých, ktorí v tejto oblasti pôsobia

Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

BRATISLAVA – Mestá a obce vnímajú materské školy (MŠ) ako mimoriadne dôležitý prvok vzdelávania aj socializácie detí. Preto Deň materských škôl, ktorý pripadá na stredu, vníma Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) ako príležitosť upútať pozornosť a oceniť všetkých, ktorí pôsobia v predškolskej výchove. TASR o tom informoval ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

 

Grófka Mária Terézia Brunswicková 4. novembra 1829 založila prvú detskú opatrovňu na území Slovenska. “Vytvorila tak základy budúcich MŠ, ktorých miesto v systéme regionálneho školstva má nezastupiteľné miesto,” uviedol Kaliňák.

Predseda ZMOS Branislav Tréger v tejto súvislosti zdôrazňuje, že MŠ nielen historicky, ale aj z hľadiska ich mimoriadneho významu patria do miest aj obcí. “Samozrejme, musia reagovať na demografický vývoj, finančné možnosti samospráv aj neraz určitú legislatívnu nestabilitu, avšak je zrejmé, že majú významný pozitívny vplyv na socializáciu, formovanie jednotlivcov, upevňovanie komunitných vzťahov, a čo je nemenej dôležité, sú vstupnou bránou do vzdelávacieho systému,” povedal Tréger.

ZMOS v súvislosti s Dňom materských škôl na Slovensku vyjadruje vďaku všetkým ich zamestnancom aj zriaďovateľom. Podľa združenia pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci MŠ sú ľudia so silným presvedčením, srdcom na správnom mieste a odhodlaním čo najlepšie plniť toto poslanie.