Regióny Top

DEŇ POTOM Autentické zábery z ničivej smršti naháňajú strach

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

KOŠICE – V súvislosti s intenzívnym dažďom v Košickom kraji, ktorý pretrváva od pondelkového večera (17. 5.), zasahovali hasiči predovšetkým v okolí Košíc. Najhoršia situácia bola v obciach Nižná Hutka, Malá Ida a Družstevná pri Hornáde, kde voda zaplavila ulice. Ohrozené sú aj rodinné domy. Uviedla to za Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jana Matis Libová.

 

Ako spresnila, nápomocní sú aj dobrovoľní hasiči z Budimíra, Ploského a Rákoša. „V súvislosti s počasím  máme zatiaľ šesť výjazdov do obcí, kde sa vylieva voda do ulíc. Ďalšie tri súvisia so spadnutými stromami a nahnutým telekomunikačným stĺpom. Hasičov máme momentálne už len v Nižnej Hutke a v Malej Ide ostalo čerpadlo na prečerpávanie vody,“ dodala Matis Libová.

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Varovanie polície

Polícia v Prešovskom kraji v súvislosti s intenzívnym dažďom, ktorý podľa nej zvyšuje riziko kolízií na cestách, apeluje na vodičov, aby boli opatrní, neponáhľali sa a dodržiavali odstup od pred nimi idúcich vozidiel.

Ako uvádza na sociálnej sieti, dážď, mrholenie, hmly a zníženie teploty výrazne limitujú adhézne podmienky na vozovke. Vtedy dochádza k zníženiu valivého a klzného odporu pneumatík na vozovke a tým aj k predĺženiu brzdnej dráhy, ako aj strate stability vozidla na ceste.

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

“Na niektorých miestach sa na cestách vytvárajú veľké kaluže, alebo sa vylieva voda z priľahlých polí a tak hrozí nebezpečenstvo aquaplaningu,” informuje polícia a vodičov tiež upozorňuje, aby zvýšili pozornosť v okolí priechodov pre chodcov, kde môže mať neskoršia reakcia a dlhšia brzdná dráha nepríjemné následky.

“To však platí aj pre chodcov, ktorí by nemali na priechod vstupovať v poslednej chvíli, kedy už vodič nemusí mať dostatok času na pohotovú reakciu,” zdôrazňuje polícia.

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa