Domáce Prezidentské voľby Top

Denník SME zmenil niektorým kandidátom volebné čísla. Tí hovoria o manipulácii a úmysle

FOTO TASR - Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Titulka jedného z najčítanejších slovenských denníkov spôsobila v deň konania prvého kola prezidentských volieb rozruch. Denník SME dnes vyšiel s prednou stranou, na ktorej je vyobrazený hlasovací lístok, nie však reálny, ale fiktívny. Až do uzavretia volebných miestností pritom stále platí aj volebné moratórium.

 

Noviny zmenili poradie kandidátov ako aj počet mien nachádzajúcich sa na lístku. Hlasovací lístok, ktorý vytvorili obsahuje iba 13 mien, zatiaľ čo ten skutočný až 15. Reálne hlasovacie lístky sa totiž začali tlačiť v čase, keď bolo kandidátov na prezidenta ešte 15. Medzitým však odstúpila dvojica Robert Mistrík a József Menyhárt. Na skutočných lístkoch ich však nájdete.

SME zároveň zle zoradilo kandidátov podľa abecedy, pretože pri kandidátovi Eduardovi Chmelárovi považovali za začiatočné písmeno jeho priezviska C a nie CH. To tiež viedlo k tomu, že poradie na lístku na titulke denníka je iné ako na tých skutočných.

Niektorí kandidáti sa ostro ohradili

Voči hlasovaciemu lístku na titulke jedného z popredných slovenských denníkov sa ohradili viacerí kandidáti. Nehovorili však o chybe ale tvrdili, že denník sa snaží voličov účelovo zmiasť.

Podľa Maroša Šefčoviča denník SME týmto krokom hrubo zasiahol do priebehu prezidentských volieb tým, že na titulnej strane zverejnil podľa jeho slov fiktívny volebný lístok. Problémom je podľa neho fakt, že sú na ňom posunuté čísla jednotlivých kandidátov. „Moje volebné číslo, ktoré je uvedené aj na oficiálnom volebnom lístku, je 11. Je tu jasný zámer uviesť slovenskú verejnosť do omylu. Je smutné, k čomu sa dokážu zapredať niektoré médiá,“ uviedol Šefčovič.

 

FOTO: Glob.sk

Na chybu upozornil aj Štefan Harabin. Svojim fanúšikom odkázal, že jeho číslo na hlasovacom lístku je v skutočnosti 4 a nie 5, ako sa uvádza na lístku, ktorý zverejnil denník SME. „Denník SME sa dnes pokúsil absolútne bez hanby zmanipulovať prezidentské voľby zverejnením falošného volebného lístka na svojej titulnej stránke, na ktorom majú niektorí kandidáti, vrátane mňa, uvedené nesprávne čísla,“ uviedol.

Svoj názor vyjadril aj Eduard Chmelár. „Denník Sme nezostal nič dlžný svojej manipulatívnej povesti a na titulnej stránke uverejnil falošný volebný lístok, a to napriek tomu, že podľa mojich informácií ešte včera večer bola redaktorka týchto novín informovaná, že je to podvod,“ povedal. Podľa neho je to dôkaz toho, že voľby sú manipulované a nespravodlivé. „Dôrazne sa ohradzujem voči týmto praktikám, keď favoritka liberálnych médií Zuzana Čaputová má uvedené pravé číslo, kým ja alebo niektorí ďalší kandidáti falošné. A to všetko na papieri s vodotlačou štátneho znaku, ktorý má pôsobiť dôveryhodne,“ napísal na sociálnu sieť Chmelár. Zároveň ľudí vyzval, aby sa nedali pomýliť a upresnil, že v skutočnosti kandiduje pod číslom 5.

Hlasovací lístok. FOTO: Glob.sk

Negatívne sa vyjadril aj ďalší kandidát Martin Daňo. „Toto už je vrchol a otázne je či nie je porušený zákon?! V denník SME (ale aj ďalších) zamenili poradie kandidátov Martin Daňo, Štefan Harabin a Eduard Chmelár. Správne poradie je také, že ja mám 3, Harabin 4, Chmelár 5,“ uviedol.

Bohumila Tauchmannová zasa hovorí, že „toto nie je preklep, toto je manipulácia s číslami kandidátov.“