Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

DESAŤTISÍCE ľudí sa už čoskoro nedostanú do práce ani školy: Hrozí to CELÉMU Slovensku! Vieme prečo

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček, TASR/Pavol Zachar
Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček, TASR/Pavol Zachar

BRATISLAVA – Nie je to už len časovaná bomba. Ale výbušnina, ktorá začína explodovať, a to naprieč celým Slovenskom. Mnohé slovenské mosty sú v dezolátnom stave. Niektoré už museli uzavrieť, pretože hrozí ich zrútenie. V jednom z regiónov je situácia natoľko vážna, že desaťtisíce ľudí môžu ostať odrezaní od sveta. Ak by štát nepristúpil na masívne rekonštrukcie, o 8 rokov bude v zlom stave takmer každý jeden most.

Životnosť mnohých mostov čoskoro vyprší, nejeden už presluhuje. Slovensko preto musí v nasledujúcich rokoch začať masívne investovať do opráv. „Nie je na čo čakať. Čísla sú alarmujúce,“ zdôraznil nový minister dopravy Pavol Lančarič. Podotkol, že v súčasnosti je v zlom alebo veľmi zlom stave 42 % mostov, v roku 2031 by to bez investícií bolo až 99,8 %. „Vyše 1700 slovenských mostov je v zlom až havarijnom stave,“ upozornil aj Národný kontrolný úrad.

Dôvod? „Slovensko dlhodobo neinvestovalo do modernizácie mostov a systém údržby a opráv je neúčinný,” uviedli kontrolóri. Návrat do normálneho stavu bude trvať roky. Doplatiť na to môže každý Slovák.

Hrozí náhle zrútenie, niektoré už padli

O tom, že hrozba pádu mostov je reálna, svedčí viacero nedávnych incidentov. Stačí si spomenúť na Spišskú Novú Ves v 2020, kedy sa tam do rieky zrútil most aj so ženou. Alebo padnuté mosty pri Kysaku a v Trstenej v tom istom roku. Na nich sa v čase pádu našťastie nikto nenachádzal, kedže pre havarijný stav už boli uzavreté.

Zrútený most medzi Kysakom a Veľkou Lodinou (okres Košice-okolie) v roku 2020. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Najnovšie v máji, doslova z hodinu na hodinu, uzavreli vyťažený cestný most v Seredi, ktorý mesto spájal s diaľnicou i veľkými podnikmi. Zákaz od statika dostali autá aj peši. Pre hrozbu zrútenia dokonca prerušili aj vlakovú dopravu, ktorá popodeň jazdí. Napokon rozhodli, že ho zbúrajú a postavia nový.

V ktorom regióne hrozí, že čoskoro skončia desaťtisíce ľudí odrezaní od zvyšku krajiny? Čítajte na druhej strane.