Desiatky navrátilcov zo Sýrie do Viedne predstavujú rizikový faktor, povedal analytik Žitný

BRATISLAVA – Prostredie radikalizovaných mladých moslimov v Rakúsku je pomerne početné a desiatky navrátilcov zo Sýrie, kde bojovali na strane Islamského štátu, predstavujú rizikový faktor. V súvislosti s pondelkovým (2. 11.) teroristickým útokom vo Viedni to pre TASR povedal bezpečnostný analytik Milan Žitný.

 

„Po prepustení z väzenia sú opäť magnetom pre radikálnych islamistických vodcov. Komunikujú na sociálnych sieťach medzi ‚svojimi‘, kde si svoje zmýšľanie potvrdzujú. V tomto kontexte bol útok vo Viedni zreteľným článkom v reťazi, ktorá ide od nedávno popraveného francúzskeho učiteľa pre zverejnenie obrázku Mohameda a následnej ostrej reakcie francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona,“ uviedol Žitný.

Pokračoval, že potom nasledovala vlna útokov. „Od Paríža cez Drážďany a Nice až, a zatiaľ – po Viedeň. Je zrejmé, že útočník alebo útočníci – keďže ešte nie je jasné, či bol jeden alebo viacerí – bol týmito udalosťami motivovaný. Preto neprekvapuje, že k útoku sa prihlásil Islamský štát. Jeho vplyv a rukopis v pozadí je zrejmý, či už sa priamo alebo nepriamo na skutku podieľal,“ zdôraznil analytik.

„K útoku došlo šesťdesiat kilometrov od Bratislavy, mnohí si preto kladú otázku, či nemôže k podobnému činu dôjsť aj u nás. Platí pravidlo, že riziko nie je nulové. Zároveň je potrebné dodať, že Viedeň predstavuje prostredie, kde už podmienky pre teroristický útok dávnejšie dozreli. U nás nemáme radikalizované moslimské prostredie mladých ľudí, ktorí sa hlásia k extrémnym násilným akciám. Tento fenomén tu neexistuje,“ zdôraznil.

Súžitie väčšinovej časti rakúskej spoločnosti a moslimskej menšiny podľa jeho názoru nie je ideálne. „Napätie medzi nimi rastie. Naposledy vlani po schválení zákazu nosenia šatiek v štátnych školách základného typu. V Rakúsku žije sedemstotisícová moslimská komunita, ktorá od roku 2000 narástla na dvojnásobok,“ ozrejmil Žitný. „Dvadsaťročný atentátnik sa narodil vo Viedni a chodil tiež do tamojších škôl. Nebol migrantom, bol Viedenčanom, i keď s balkánskymi koreňmi,“ uzavrel.

Viac o téme: bezpečnostný analytik, extrémistické násilie, Islamský štát, Milan Žitný, moslimské menšiny, navrátilci, Rakúsko, rizikový faktor, teroristický útok, Viedeň

Súvisiace články