Zahraničné

Desiatky tisíc ľudí v Bielorusku protestujú proti Lukašenkovi

Protest v Bielorusku. Zdroj: SITA/AP Photo/TUT.by

MINSK – Desiatky tisíc ľudí protestujú v Bielorusku proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Úrady proti demonštrantom nasadili vojakov aj vodné kanóny. Viacerých protestujúcich zatkli, píše bieloruský spravodajský portál tut.by.

Demonštrácie sa konajú vo viacerých mestách. Okrem Minsku aj v Breste, Vicebsku či Mahiľove. Bezpečnostné zložky v Minsku zablokovali centrum mesta. Agentúra TASS uvádza, že demonštrujúci protestujú pri rezidencii prezidenta Lukašenka, ktorú bezpečnostné zložky obohnali ostnatým drôtom. Na mieste sú umiestnené aj vodné kanóny a obrnené vozidlá, píše agentúra TASS. Sprievod demonštrantov je dlhý až dva kilometre.

Polícia už zatkla niekoľko desiatok ľudí. Jedného človeka odviezla sanitka. Príčina jeho zranení nebola bezprostredne známe. Spravodajca agentúry AFP uviedol, že protestov sa zúčastňujú rôzne skupiny  obyvateľov – od študentov až po katolíckych kňazov. V Minsku sa proti Lukašenkovi demonštrovalo aj v sobotu. Na nepovolených protestoch úrady zatkli viac ako 30 ľudí. Tisíce Bielorusov sa zúčastňujú na bezprecedentných protestoch, ktoré vypukli po zverejnení výsledkov prezidentských volieb z 9. augusta. Lukašenko, ktorý je Bielorusku pri moci od roku 1994, vo voľbách podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil s vyše 80 percentami hlasov. Kritici však tvrdia, že hlasovanie bolo zmanipulované. Uznať výsledky volieb odmietla aj Európska únia.