Desivé odhalenie. Dvaja muži mali plánovať útok na Biely dom

WASHINGTON – Polícia zatkla dvoch mužov z Texasu a Južnej Karolíny, ktorí, zdá sa, chceli zaútočiť na niekoľko cieľov v USA, vrátane newyorskej burzy cenných papierov a Bieleho domu. Údajne sa podieľali na príprave bômb pre automobily a výbušných pásov.

 

Americkí federálni vyšetrovatelia uväznili dvoch mužov pre údajné plány útokov na Biely dom a Trump Tower v New Yorku. Podľa súdnych dokumentov sú obvinení z podpory zahraničnej teroristickej organizácie. V úmysle mali mať tiež útok na newyorskú burzu a na ústredie amerických orgánov činných v trestnom konaní, pričom inšpirovať sa mali útokmi teroristickej organizácie Islamský štát (IS).

Dvoch mužov z Texasu a Južnej Karolíny údajne zatkli minulý víkend. Kolujú tiež informácie, že uvažovali o ceste do Sýrie s cieľom podporiť IS a zaoberali sa konštrukciou bômb pre automobily, výbušných pásov a iných výbušných zariadení. O svojich plánoch mali s ostatnými ľuďmi údajne diskutovať pomocou šifrovaných správ.

Trump v hladáčiku

Nejde o prvé poplašné správy tohto typu. Nedávno mal byť zmarený útok aj na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kanaďanka poslala Trumpovi obálku obsahujúci vysoko toxický ricín. Teraz je obvinená z „ohrozovania amerického prezidenta.“

Podľa obžaloby obálka s jedom obsahovala list Trumpovi, v ktorom žena označila prezidenta za „škaredého tyranského klauna“. V liste obvinila Trumpa zo „zničenia USA a spôsobenia katastrofy“.

 

Zdroj: TASR/AP Photo / Gerry Broome

Neexistuje protijed

Ženu zatkli pred týždňom pri pokuse o vstup z Kanady do Spojených štátov. Mala pri sebe zbraň. Ricínový list adresovaný Trumpovi bol zadržaný a nedostal sa do Bieleho domu. Pošta pre Biely dom zásielky najskôr totiž triedi a skúma v skladoch mimo Washingtonu.

Ricín je jedovatý proteín, ktorý sa extrahuje zo semien rastliny ricín obyčajný. U ľudí môže látka pri vdýchnutí, prehltnutí alebo injekčnom podaní spôsobiť vážne poškodenie orgánov a v závislosti od dávky aj smrť. Nie je známy žiaden protijed.

Mohlo by vás zaujímať

Viac o téme: Biely dom, Islamský štát, otrava, ricín, Trump Tower, útok, zásielka

Súvisiace články