Zahraničné Politika Top

Desivé svedectvá o znásilňovaní. Ženy porozprávali o živote v KĽDR

Režim Kim Čong-una násilie na ženách toleruje.

Bratislava – O živote vo vnútri diktatúry v Severnej Kórei sa veľa nevie. O podmienkach v krajine často referujú ľudia, ktorým sa podarilo vyslobodiť z pazúrov krutého režimu. Tak sa stalo aj pred pár dňami. Disidentky z KĽDR informovali, ako sa stali obeťami sexuálneho násilia. Ich trýzniteľmi boli vysokopostavení funkcionári, policajti a väzenskí dozorcovia.

O svojich osudoch ženy porozprávali organizácii Human Rights Watch (HWR), ktorá o tom zverejnila správu. V nej sa dočítame o masových sexuálnych útokoch, ktoré režim Kim Čong-una toleruje. A čo viac, obete násilia sú navždy  stigmatizované.

„Jednoducho na mňa skočil“

Jednou z obetí je Yoon Su Ryun. Matke jednej dcéry sa podarilo v roku 2014 z KĽDR utiecť. Tri roky pred tým zažívala skutočné martýrium po tom, ako sa dobrovoľne vydala polícii. Ryun chcela prepašovať do Číny lieky, strážnici ju odhalili, ale jej sa podarilo ujsť.

Výčitky svedomia ju ale doviedli naspäť na políciu, ktorá ju viackrát vypočúvala, ale nezadržala. Zatkla ju úplne nečakane až v roku 2012. Tri dni musela Severokórejka stráviť v tmavej cele bez vody. Vtedy na ňu zaútočil jeden z policajtov. Bez varovania. „Jednoducho na mňa skočil,“ opisuje Ryun útok.

Bola presvedčená, že mala veľké šťastie

„Bola som sama, nebola možnosť sa vyslobodiť. Bol to malý priestor a bola som mladá. Pomyslela som si: ´Aký ďalší trest mi dajú, keď sa budem brániť, ? Preto som sa vzdala,“ porozprávala obeť. Ryun myslela na svoju malú dcérku, ktorá bola sama doma. Musela ísť naspäť za ňou. Keď ju úradník jeden deň po znásilnení prepustil, nebola vlastne ani veľmi smutná. „Bola som presvedčená, že som mala obrovské šťastie,“ prezradila Ryun.

Park Young Hee prežila podobný horor. Počas jedného výsluchu ju policajt niekoľkokrát znásilnil prstami. Pre HWR vysvetlila, prečo sa nebránila: „Môj život bol v jeho rukách, preto som urobila všetko, čo chcel. Ako som mohla konať inak? Za všetko, čo sme v Severnej Kórei robili, sme mohli byť obvinení. To znamená: Všetko, čo sme robili, mohlo byť rôzne interpretované.“ Hee nikomu vo svojej domovine o svojom príšernom zážitku nepovedala – zo strachu.

54 Severokórejcov porozprávalo o svojich skúsenostiach

Pre správu s názvom „´You Cry at Night, but Dont Know Why´: Sexual Violence against Woman in North Korea“ (“´Plačeš v noci, ale nevieš prečo´: Sexuálne násilie na ženách v Severnej Kórei”) vyspovedala HRW 54 Severokórejok a Severokórejcov, ktorí krajinu opustili v roku 2011, ako aj osem zamestnancov vlády, ktorí takisto ušli z KĽDR.

Ako dôvod násilia na ženách uviedla organizácia na ochranu ľudských práv zakorenený model nerovnosti medzi pohlaviami, chýbajúci právny štát a nedostatočné vedomie páchateľov o tom, že robia niečo protiprávne. Na tomto základe je potom pre autority jednoduché, zneužívať svoju moc, píše HRW. Organizácia vyzvala severokórejskú vládu, aby vyšetrila tieto zločiny a obvinenia. Režim tiež musí obete podporiť a vytvoriť programy sexuálnej výchovy.

Diktatúra považuje správu za absurdnú

Režim Kim Čong-una však odmieta obvinenia v správe. Považuje ju za absurdnú a za „časť politických intríg nepriateľských síl“, s cieľom vrhnúť na KĽDR zlé svetlo, citovala agentúra KCNA severokórejské združenie pre štúdium ľudských práv.