Spoločnosť Koronavírus Domáce GPlus Top

Deti cez leto nemusia sedieť doma. Pozrite sa, ako budú fungovať tábory po koronakríze

Zdroj: FB Rytieri na Devíne

BRATISLAVA – Aj keď sa spočiatku zdalo, že tohtoročné leto si budeme užívať len medzi štyrmi stenami, opak je pravdou. Tvrdé opatrenia ustúpili a ľudia začínajú rozmýšľať, ako čo najrýchlejšie dobehnúť zameškané. Na deti, ktorým už o pár dní začnú letné prázdniny, čakajú letné tábory. Rodičia však budú musieť splniť niekoľko podmienok. Glob.sk pre vás zosumarizoval najdôležitejšie informácie o chode detských táborov počas leta 2020.

 

Koronakríza zastavila aj predaj ,,detských dovoleniek”. Cestovné kancelárie ponúkajúce letné tábory zaznamenali v marci a apríli absolútny výpadok záujmu o pobyty. Avšak po opätovnom ,,nakopnutí” spoločnosti sa veci začínajú dostávať do normálu. ,,Predaj sme znova spustili zhruba začiatkom júna. Najprv to vyzeralo kriticky, že by tam bol až 50% pokles, situácia sa za posledný týždeň vylepšila, možno sa budeme pohybovať medzi 30-35%. Samozrejme za predpokladu, že sa epidemiologická situácia na Slovensku v súvislosti s Covidom-19 nezhorší,” objasnila pre Glob.sk aktuálnu situáciu v Cestovnej kancelárii Bombovo Petra Koščová. Niektoré cestovné kancelárie sa dokonca tešia ešte z lepších výsledkov ako po minulé roky. ,,Záujem je enormný. Už sme takmer na rovnakých číslach a myslíme si, že môžeme dúfať aj v nárast oproti minulému roku,” opísal pre Glob.sk aktuálny záujem o detské tábory Jakub Hlaváč z Cestovnej kancelárie Wachumba.

Cestovné kancelárie stále evidujú záujem o letné tábory. Zdroj: FB Mesto Čadca

Bez tohto dieťa nepríjmu

Epidemiologická situácia si vyžiadala zavedenie mimoriadnych opatrení, ktoré v detských táboroch platia dodnes. Na to, aby dieťa bolo do tábora vôbec prijaté, je potrebné predložiť niekoľko dokumentov. ,,Každý rodič musí pri nástupe do letného tábora odovzdať podpísané čestné prehlásenie o bezinfekčnosti. Bezinfekčnosť potvrdzuje v čestnom vyhlásení rodič a uvádza v ňom, že dieťa 14 dní pred odchodom na podujatie neprišlo do styku s chorým na Covid-19 alebo s človekom s podozrením na toto infekčné ochorenie, nejaví známky akútneho ochorenia, ani príznaky Covid-19. Musí byť datované jeden deň pred nástupom,” vysvetlila pre Glob.sk asistentka Cestovnej kancelárie Slniečko Veronika Hollá.

Rodičia musia pred nástupom do tábora preukázať nezávadný zdravotný stav dieťaťa. Zdroj: Mesto Nitra

Povinnosť rodičov

Niektoré tábory už teraz upozorňujú rodičov na upravené podmienky pri odovzdávaní dieťaťa animátorom. Dieťa by mal priviesť a odviesť len jeden z rodičov. Pripraviť by ste sa mali aj na zdĺhavejšie prijímanie, nakoľko sa deťom bude merať teplota, kontrolovať kontakty na rodičov či preberať potrebné dokumenty. Kontaktné údaje by mali byť uvedené na takého rodiča, ktorý bude počas celého pobytu dieťaťa v tábore k dispozícii. V prípade, že by sa koronavírus objavil v zariadení, pobyt by sa musel okamžite ukončiť. ,,Rodičia alebo zákonní zástupcovia dieťaťa majú povinnosť hlásiť výskyt infekčného ochorenia u dieťaťa do 14 dní po návrate z podujatia miestne príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,” tak znie nariadenie hlavného hygienika Jána Mikasa.

Aspoň jeden z rodičov musí byť počas pobytu dieťaťa v tábore k dispozícii. Zdroj: TASR / ŠŠtefan Pušškárš

S rúškom či bez?

Napriek tomu, že hlavný hygienik udelil detským táborom výnimku v používaní ochrany horných dýchacích ciest, rodičia by mali svojim deťom pribaliť so sebou aspoň dva kusy rúšok. Ich nosenie sa síce pri športových aktivitách zrušilo, avšak animátori organizujú počas pobytu v tábore aj výlety do interiéru, kde je rúško potrebné. ,,Pre účastníkov zotavovacích podujatí pre deti a mládež, vrátane personálu, platí výnimka z povinného nosenia rúšok pri všetkých aktivitách v rámci lokality vyhradenej na konanie daného zotavovacieho podujatia, ako aj pri pobyte vo voľnej prírode,” uviedol hygienik Mikas.

Organizátor letného tábora je povinný zabezpečiť dodržiavanie pravidelného vetrania priestorov, ich denné upratovanie a dezinfikovanie. Deti musia mať prístup k tečúcej vode, mydlu a jednorazovým utierkam. Zároveň budú vzdelávané počas celého pobytu, ako správne predchádzať nákaze či dodržiavať epidemiologické opatrenia.

Deti by si do tábora mali zobrať so sebou aj rúško. Zdroj: FB Ahoj Komárno

Mohlo by vás zaujímať: