Spoločnosť Domáce Top

Deti zo západného Slovenska si opäť užívajú voľno. Aké počasie ich čaká?

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – Žiaci a študenti zo západného Slovenska boli v piatok poslednýkrát v škole pred jarnými prázdninami. Tie budú trvať týždeň, po ktorom bude nasledovať stredné a nakoniec aj východné Slovensko. Práve jarné prázdniny sú pre mnohých Slovákov časom, kedy sa vyberú na hory alebo do prírody. Na to ale musí byť pekné a priaznivé počasie a dostatok snehu na zjazdovkách. Bude dovolenkujúcim tento “luxus” dopriaty?

 

Jarné prázdniny pre západné Slovensko trvajú od 17. do 23. februára. Ide o ideálny čas pre rodiny s deťmi, aby sa vybrali na hory a lyžovačku. Snehové správy sa rôznia – najviac pokrývky je tradične v Tatranskej Lomnici, kde sú v prevádzke všetky vleky a nachádza sa tam od 30 do 130 centimetrov snehu. Podobná situácia je na Roháčoch – Spálenej, kde je od 80 do 110 centimetrov snehu. Dobrý stav zjazdovky je aj na Štrbskom Plese, v Jasnej, Závažnej Porube, v Ski Parku Racibor, Vyšnej Boce, Vyšných Ružbachoch a v Ski Gugel Mlynky, kde sa nachádza do 80 centimetrov snehu. Do 70 centimeterov snehu je vo Winter Parku Martinky, Ski Vitanovej a Telgárte. Na ostatných zjazdovkách je od 20 do 60 centimetrov. Napríklad Pezinská Baba, Straník, Skicentrum Kľačno, Čiernych Balogh a Oravská Polhora majú uzatvorené zjazdovky pre nevyhovujúce podmienky.

Počasie by malo dovolenkárom na horách priať. Zdroj: TASR / Oliver OndrṚ

Zasiahne nás studený front

A aké bude počasie? Pondelok by mal byť ešte mimoriadne teplý. Následne by mal od utorka cez naše územie prechádzať studený front. “Za ním by mal do našej oblasti začať prúdiť o niečo chladnejší morský vzduch. Jeho prechod bude sprevádzaný aj zrážkami, v nížinách vo forme dažďa, v stredných a vysokých horských polohách by malo snežiť,” uviedol pre Glob.sk meteorológ a klimatológ Pavel Matejovič. Po tomto ochladení by mal k nám opäť prísť teplejší front, ktorý by mal ustáliť počasie. “No bude stále premenlivo s prehánkami, vietor by však už nemal byť silný. Maximálne teploty by sa v nížinách mali pohybovať v intervale 6 až 10 °C. V druhej polovici týždňa by sa malo začať otepľovať a oblačnosť by sa mala ďalej postupne zmenšovať,” konštatoval Matejovič.

Mohlo by vás zaujímať