Regióny Bratislava Top

DEVELOPER podporoval VALLA v kampani, teraz chce od neho LÁSKAVOSŤ: Vieme, čo od mesta ŽIADA!

Peniaze, Matúš Vallo. Zdroj: Pixabay, TASR
Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay, TASR

BRATISLAVA – Bratislavská mestská časť Rusovce sa už čoskoro môže zmeniť. Developer, ktorý vo volebnej kampani podporoval Matúša Valla, tam nakúpil pozemky, na ktorých by chcel stavať, avšak viac, ako je to povolené. Preto od hlavného mesta požaduje zmenu územného plánu.

Na túto tému poukázal ako prvý Bratislavský Štandard, podľa ktorého by chcel developer vybudovať neďaleko Rusovského jazera samostatnú štvrť rodinných a bytových domov. Konkrétne ide o developerskú spoločnosť Residence FK, ktorá ich získala ešte počas minulého leta. Stojí za ňou známy podnikateľ Peter Paško, jeden zo zakladateľov firmy Eset.

Peter Paško podľa Štandardu podporoval Matúša Valla pred voľbami a daroval mu niekoľko desiatok tisíc eur. Magistrát má v súčasnosti na stole žiadosť o zmenu územného plánu, ktorá prišla práve od firmy Residence FK. Hovorí sa preto o tom, že Paško má od Valla žiadať akúsi láskavosť za to, že ho podporoval.

Starosta Rusoviec so zmenou nesúhlasí

Nová štvrť v Rusovciach by sa mala vystavať na pozemkoch s rozlohou takmer 100-tisíc m2 pri ceste smerom do Petržalky. Plány ale nezodpovedajú tomu, čo určujú Rusovce. Maximálnu výšku zastavanosti totiž definovali na úrovni dvoch podlaží v celom riešenom území, avšak developer by chcel postaviť aj štvorpodlažné budovy. Mestská časť sa tak rozhodla preto, aby zachovala vidiecky charakter Rusoviec. Starosta prezradil, že firma kupovala pozemky s vedomím, čo sa na nich môže stavať a čo nie, preto ho mrzí, že sa to takto snažia obísť.

rusovce
Zdroj: Facebook/Mestská časť Bratislava-Rusovce

Ak hlavné mesto vyhovie žiadosti o zmenu územného plánu, môže z toho tiež profitovať. Nedávno totiž vznikla koncepcia na rozvoj nájomného bývania. „V princípe ide o jednoduchý model spolupráce, v ktorom hlavné mesto vyhovie developerovi a zmení územný plán tak, aby na svojom pozemku mohol postaviť viac bytov. No a väčšia zastavanosť znamená pre developera väčší zisk, s ktorým sa následne má podeliť s magistrátom vo forme časti postavených bytov na základe stanoveného kľúča. Tie odovzdá do vlastníctva hlavného mesta, ktoré by ich podľa Koncepcie malo následne použiť pre účel nájomného bývania,“ uviedol Bratislavský Štandard.

Starosta Rusoviec upozorňuje na to, že mestská časť nie je pripravená na taký rozvoj, pretože na to nemá infraštruktúru. Problémy sú nielen s parkovaním, ale aj množstvom vozidiel a obyvateľov, ktorí tadiaľto prechádzajú do Maďarska. Teraz sa čaká na vyjadrenie magistrátu, či túto zmenu územného plánu povolí.

Magistrát reaguje

Oslovili sme aj magistrát, aby sa k tejto téme vyjadril. Ako nám prezradil hovorca Peter Bubla, podkladom pre návrh zmien a doplnkov územného plánu mesta môže byť jedine kladne prerokovaná urbanistická štúdia. „O návrhu územného plánu hlavného mesta hlasujú mestskí poslanci vrátane zástupcu Rusoviec a o návrhu Územného plánu zóny Rusovce – sever, ktorého obstarávateľom je mestská časť Rusovce, miestni poslanci. Teda rozhodovanie je v tomto prípade na poslancoch, nie na primátorovi,“ uviedol pre Regióny.sk hovorca Peter Bubla.

Zároveň dodal, že primátor sa osobne nezúčastňuje žiadnej fázy vyhodnotenia výzvy a prípravy zmien a doplnkov územného plánu. Tieto zabezpečuje útvar hlavného architekta, sekcia nájomného bývania magistrátu a sekcia územného plánu Metropolitného inštitútu Bratislavy. Developer zatiaľ nepredložil návrh urbanistickej štúdie, takže ani nebol vyhodnotený,“ prezradil.

Na záver dodal, že dezinformácia o „masovej panelákovej zástavbe“ sa nezakladá na pravde. „Aj prípadná zmena územného plánu nepripúšťa vyššiu intenzitu, ako je malopodlažná bytová zástavba,“ dodal Bubla. Z toho vyplýva, že štvorpodlažné budovy by sa v Rusovciach nemali objaviť ani po schválení územného plánu.