Regióny Bratislava

Devín sa topí v dlhoch už 17 rokov. Mesačne platí nehorázne splátky. Nové vedenie volá o pomoc!

Rozvoj mestskej časti Devín brzdia dlhy, v ktorých sa topí už 17 rokov nútenej správy. Ilustračné foto. FOTO TASR - Dano Veselský

BRATISLAVA – Bez vás to nezvládneme. Upozorňuje novozvolená starostka Devína Jana Jakubkovič a žiada predstaviteľov hlavného mesta i štátu o pomoc. Devínu každoročne rastú úroky o 250 tisíc eur a nie je v jej silách uhradiť takmer 11-miliónový dlh. 

 

Nové vedenie bratislavskej mestskej časti Devín, ktorá je dlhé roky v nútenej správe, bude opätovne apelovať na kompetentných, aby situáciu riešili. Snahou bude predstaviteľom hlavného mesta i štátu opätovne priblížiť situáciu samosprávy, ako aj vysvetliť, aké neefektívne je tento jej stav udržiavať.  “V zmysle zákona o rozpočtových pravidlách má našu nútenú správu riadiť práve hlavné mesto, ktoré menuje núteného správcu. Žiaľ, tam nateraz starostlivosť bratislavského magistrátu začína aj končí,” konštatuje starostka Devína Jana Jakubkovič.

Novozvolená starostka Devína Jana Jakabkovič chce predstaviteľov mesta a štátu žiadať o pomoc pri riešení zadlženého Devína. Ilustračné foto. Zdroj: FB: JJ

Podľa budúcej šéfky miestnej samosprávy netreba opomínať ani fakt, že Devín je súčasťou hlavného mesta, nie samostatnou obcou. Opätovne pripomína, že mestská časť nie je schopná sama vyriešiť stav nútenej správy, a to najmä s ohľadom na jej “neskutočne” dlhé trvanie. Namiesto ozdravenia prináša každoročné navýšenie dlhu na úrokoch o približne 250.000 eur, zároveň nemožnosť mestskej časti plniť si svoje zákonné povinnosti voči občanom. Suma predstavuje približne štvrtinu rozpočtu Devína.


OBROVSKÝ ŠKANDÁL pár dní pred voľbami! Mená poslancov sa objavili na letákoch PROTIKANDIDÁTOV: O čo vlastne ide?


Samospráva v súčasnosti spláca dlh vo výške takmer 11 miliónov eur sumou 7000 eur ročne. Zabezpečovanie stavu nútenej správy stojí približne 15.000 eur, ďalších približne 10.000 eur spláca na prebiehajúcich exekúciách. Takéto nakladanie s verejnými financiami je podľa Jakubkovič v priamom rozpore s princípmi hospodárnosti nakladania s financiami a dlh obce len viac prehlbuje. “Bez pomocnej ruky zo strany mesta či štátu nie sme schopní situáciu vyriešiť. Hlavnému mestu sme viaceré alternatívy riešenia už navrhovali,” povedala. Poukazuje na to, že jeden precedens na riešenie nútenej správy na Slovensku je, a to oddlženie mesta Martin.