Politika Domáce

Diskusia o preplácaní prvých nákladov obciam je vo finálnej fáze

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Diskusia medzi ministerstvami vnútra a financií o preplácaní nákladov obciam za prvé kolá plošného testovania je vo finálnej fáze. Spolu by malo ísť o sumu okolo osem miliónov eur. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval po stredajšom rokovaní vlády. Potvrdil tiež zámer vlády nakúpiť ďalšie antigénové testy.

 

Naď deklaroval, že budú robiť všetko pre to, aby samosprávy dostali peniaze čo najskôr. Uvedomuje si, že menšie obce môžu mať pri ďalších kolách testovania finančný problém. Zároveň však podotkol, že “prístup samospráv je rozdielny”. Poukázal pritom na odlišnú výšku výdavkov na jedného pretestovaného v jednotlivých obciach. O spôsobe preplácania sa ešte má rokovať aj so Združením miest a obcí Slovenska a Úniou miest Slovenska.

Aktuálne sa pripravuje testovanie v 458 obciach a mestách, ktoré sa uskutoční nadchádzajúci víkend. “V najbližších hodinách budeme prechádzať jednotlivé mestá a obce,” priblížil minister. Pripustil tiež úpravy na odberných miestach vzhľadom na počasie. Organizácia testovania by mala byť rovnaká ako v predošlých kolách.

Minister potvrdil tiež zámer vlády nakúpiť ďalšie antigénové testy. Rokovanie o návrhu na zabezpečenie testov na aktuálnom zasadnutí vláda prerušila.

Opicami som nazval extrémistov

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) odmieta obvinenia, že by hanlivo zovšeobecňoval ľudí, ktorí sa zúčastnili na protestoch počas 17. novembra. Po stredajšom rokovaní vlády pred novinármi uviedol, že vo vlákne online diskusie konkrétne reagoval na extrémistov, ktorí zaútočili na políciu a snažili sa narušiť verejný poriadok. “Ak niekto toto vytrhne z kontextu a sú to, bohužiaľ, aj konkrétni novinári, tak klame a používa hoaxy,” zdôraznil minister. “Ja som opicami nazval len tých, ktorí zranili policajtov a ktorí sa vešali na plot úradu vlády,” vyhlásil Naď. Podľa neho je zmysel jeho statusu úplne jasný, ak sa použije ako celok, nielen časť z neho.

Za klamstvo označil aj vyhlásenia o tom, že posielal na protestujúcich armádu. Prítomnosť a pripravenosť Vojenskej polície vysvetlil tým, že v prípade požiadavky zo strany polície sú ozbrojené sily pripravené v rámci svojich spôsobilostí prispieť k zabezpečeniu verejného poriadku.

Na sociálnej sieti sa objavil screenshot online diskusie, podľa ktorého minister obrany na otázku, prečo sa nesnaží upokojiť situáciu priamo na mieste protestov, odpovedá vetou: “Ja normálnych ľudí nevidím demonštrovať, iba opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov.”