Regióny Ružomberok Top

Diskusia o privatizácii papierní? Prepáčte, ale tu sú na prvom mieste Ružomberčania

Igor Čombor

RUŽOMBEROK – Budúcnosť našej krajiny nie je možné riešiť znárodnením, tak ako to požadujú rôzni politici, ktorí sa najnovšie zastávajú zamestnancov a pracujúcich. Aj keď má situácia okolo privatizácií papierní v Ružomberku svoje vývojové fázy v priebehu 20 rokov, terajšie ostreľovanie podnikateľa Milana Fiľa ako spolumajiteľa MONDI SCP zo všetkých strán sa javí,  akoby to nebola náhodná lokálna kauza.

Precízne pripravované tlačové konferencie a novinové články, vytváranie neobvyklého mediálneho tlaku za každú cenu, doslova vykonštruovanie kauzy skôr pripomína komplot so špinavou kampaňou, ktorá je založená na polopravdách a klamstvách.

Ku kauze privatizácii Ružomberských papierní sa pritom už vyjadrovali aktivisti napríklad z Trnavy či Bratislavy. Ružomberčanov, ktorých sa táto problematika týka však nepočuť. A preto ma táto situácia nemôže nechať ľahostajným, či už ako primátora Ružomberka, ale aj ako bývalého dlhoročného riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice.

Ako to teda bolo z pohľadu Ružomberčana?  Môžem hovoriť za seba. Mám 72 rokov, počas môjho 40-ročného pôsobenia vo vojenskej nemocnici, som na vedúcich funkciách pracoval viac ako 30 rokov, naviac 21 rokov ako jej riaditeľ. Ustavične som bojoval za jej perspektívu, výstavbu a rozvoj, s maximálnym úsilím dostať ju na špičkovú odbornú úroveň a vytvoriť z nej moderné zdravotnícke centrum. Podarilo sa, že sa zachovala počas týchto dlhých rokov ako jediná príspevková organizácia Ministerstva obrany SR, stala sa Ústrednou vojenskou nemocnicou. Absorbovala do seba štátnu nemocnicu s jej oddeleniami, získala rôzne odborné certifikáty vrátane možnosti robiť vedu a výskum. Musela prejsť rozsiahlymi komplexnými rekonštrukciami budov i logistiky, vznikom a vybudovaním nových oddelení vrátane nukleárnej medicíny, laserového centra, transfúznej stanice s hĺbkovým mrazením erytrocytov, dialýzou, novovybudovaným chirurgickým pavilónom s dostatočným počtom lôžok intenzívnej starostlivosti, začalo sa budovať protónové terapeutické centrum, všetky oddelenia nemocnice boli vybavené modernou zdravotníckou technikou. Táto nemocnica je aj teraz hodnotená na popredných miestach medzi slovenskými zdravotníckymi zariadeniami.

Bez osobnej zaangažovanosti Milana Fiľa by to nebolo možné. Jeho podpora Ústrednej vojenskej nemocnici počas všetkých ponovembrových vlád prispela k tomu, že nemocnica sa nezrušila, nesprivatizovala, nezastavil sa jej rozvoj, tak ako sa to stalo s ostatnými vojenskými nemocnicami na Slovensku. Tým sa v Ružomberskej nemocnici nielen udržala, ale zvýšila zamestnanosť. Veľmi významná pre ňu bola i finančná pomoc, ktorá jej bola poskytovaná zo strany papierní SCP, neskôr Mondi SCP a ktorú priaznivo pocítili mnohé oddelenia nemocnice, ako aj tisíce spokojných pacientov liečiacich sa v Ružomberku.

Ako primátor mesta Ružomberok viem, že bez zanietenia a úsilia Milana Fiľa nebola by vznikla a rozvíjala sa v Ružomberku ani Katolícka univerzita. Vznik a udržanie Okresného súdu, Okresnej polície,  hodnotnejšieho okresného sídla, ako i kvalitných športových družstiev, či už v ženskom basketbale alebo vo futbale sú jeho značnou zásluhou. Preto som na vianočnom večierku, ktorý bol organizovaný v spolupráci s Nadáciou Supra povedal, že Milan Fiľo, čestný občan Ružomberka, je pre mňa jeho najvýznamnejšou osobnosťou za posledné štvrťstoročie. Hlavne môže byť hrdý na podnik, ktorý kúpil ECO-INVEST v roku 1996, a ktorý sa jeho úsilím prebudoval na jeden z najmodernejších a najprogresívnejších papierenských komplexov v Európe. Mesto Ružomberok sa s ním môže právom pýšiť, pretože vzorne a intenzívne rozvíja i hi-tech ekologické technológie, čo sa prejavuje na zvýšenej kvalite životného prostredia v našom meste. Pomery po revolúcií a ekologická záťaž mesta starými papierenskými závodmi Supra a Solo sa s dnešnými pomermi nedajú ani porovnať.

Taktiež sa nedá vôbec porovnať úspešný privatizačný proces, realizovaný spoločnosťou ECO-INVEST s nepodarenou a odstrašujúcou privatizáciou všetkých podnikov a fabrík, ktorých mal Ružomberok veľké množstvo, pričom ich privatizácia skončila doslova katastrofou. Ide o BZVIL – Texicom, Oceľové konštrukcie, Mäsokombinát, Umelecké remeslá, Severoslovenské tehelne, Naftové motory, Liptona, Fatran výrobné družstvá  a mnoho ďalších, čo Ružomberok pripravilo o viac ako 10 000 pracovných miest.

Že je Ružomberok plnohodnotné okresné mesto, ktoré môže slúžiť svojim občanom, je teda aj zásluhou jedinej zachovanej a úspešne sprivatizovanej fabriky v Ružomberku MONDI SCP, ktorá každoročne podpisuje s mestom memorandum o spolupráci a prispieva nemalou čiastkou do rozpočtu mesta. Preto nielen ja, ale aj tisíce občanov mesta sú znepokojení spochybňovaním jej privatizácie, zvlášť v dobe, keď je tu naplánovaná veľká investičná akcia, ktorá zabezpečí stabilitu jej rozvoja s udržaním pracovných miest a pozitívnym dopadom na život našich občanov. Preto dajme nabok vášne, pozerajme sa na veci racionálne, sporné momenty nechajme rozhodovať súdom, potrebujeme spoluprácu, vzájomnú pomoc a kladné riešenia. Preto nestojíme o závisť, ohováranie, konflikty, populistické sľuby a hlavne nesprávne riešenia.

Igor Čombor, primátor mesta Ružomberok