Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

Divadelný život sa pomaly vracia do normálu. V Košiciach vrcholia prípravy svetovej premiéry

Zdroj: ŠDKE Svjatoslav Dohovič

BRATISLAVA – Štátne divadlo Košice má v týchto dňoch plné ruky práce. Napriek turbulentnému obdobiu pripravujú svetovú premiéru k storočnici slovenského profesionálneho divadla. Realizačný tím finišuje so skúškami k inscenácii slovenskej hry Borodáč alebo Tri sestry.

 

Napriek tomu, že Štátne divadlo Košice ukončilo aktuálnu divadelnú sezónu, za bránami inštitúcie herci naplno pracujú. Pod vedením režisérky Júlie Rázusovej sa pustili do inscenácie pôvodnej slovenskej hry trojice autorov Michala Baláža, Michala Ditteho a Karola Horáka – Borodáč alebo Tri sestry. Za sebou majú už technické skúšky, aktuálne sú na rade kostýmy.

Kvôli pandémii sa musela premiéra tejto hry presunúť. Herci totiž nemohli zo začiatku ani pokračovať v skúšaní. Naplánovaná je na piatok 25. septembra. Historická budova divadla tak opäť ožije a diváci sa môžu tešiť na poriadny divadelný zážitok. Inscenácia bude zároveň aj prvou premiérou novej divadelnej sezóny 2020/2021.

 

Prípravy na predstavenie vrcholia. Zdroj: ŠDKE Svjatoslav Dohovič

Pestré obsadenie

Diváci sa môžu tešiť na hosťujúceho herca Mateja Erbyho, ale aj domácich hercov Martina Stolára, Stanislava Pitoňáka, Alenu Ďuránovú, Tatianu Polákovú, Adrianu Ballovú, Ľubu Blaškovičovú, Jakuba Kuku, Tomáša Dira, Juraja Zetyáka a Róberta Šudíka.

V inscenačnom tíme režisérky Júlie Rázusovej sú dramaturg Peter Himič, dramaturgička Miriam Kičiňová, odborný konzultant Karol Mišovic, autorka scény a kostýmov Markéta Plachá, autor hudby Michal Paľko.

 

Počas príprav prišli na rad aj kostýmy. Zdroj: ŠDKE Svjatoslav Dohovič

Dôležitá osobnosť

Janko Borodáč patrí k dôležitým zakladateľským osobnostiam slovenského profesionálneho divadla, ktorému patrí pri príležitosti storočnice celý rok 2020. ,,Aj premiéra hry Borodáč alebo Tri sestry je súčasťou koronakrízou prerušených osláv 100. výročia slovenského profesionálneho divadla,’’ uviedol z oddelenia PR divadla Svjatoslav Dohovič.

Inscenáciou divadlo pokračuje v dramaturgickej línii, v ktorej skúma dejiny mesta a osobnosti Košíc. Práve Borodáč mal vplyv na vývoj a smerovanie slovenského divadla. Je nerozlučne spätý s budovaním Slovenského národného divadla, ale aj so Štátnym divadlom Košice. ,,Je strojcom a nositeľom dedičstva, s ktorým sa musela vysporiadať každá divadelná generácia. Počas jeho košického obdobia sa inscenácia Troch sestier stala jeho najvýznamnejšou. Práve príbehový pôdorys Čechovovej hry tvorí základný dramaturgicko-režijný koncept inscenácie Borodáč alebo Tri sestry, ktorý odhaľuje aj privátne polohy Borodáča. Turbulentný profesionálny, ale i osobný život Borodáča, je zároveň dôležitým pohľadom na dejiny slovenského divadla, na politiku, na myslenie o kultúre, na uvažovanie o etike i estetike v 20. storočí,“ povedal dramaturg činohry a inscenácie Peter Himič.

 

Inscenačný tím počas skúšky. Zdroj: ŠDKE Svjatoslav Dohovič

Záverečný titul

Keďže divadlo ukončilo svoju sezónu, so svojimi návštevníkmi zostáva v kontakte online. Projektom “Umením skrotiť nudu” pravidelne prináša rozprávky načítané hercami činohry, hudobné a iné príspevky členov opery i baletu. Pondelky a štvrtky patria špeciálnej sekcii Cinema Theatre. Súčasťou sú záznamy predstavení všetkých troch súborov divadla.

Online projektmi ale inštitúcia pomaly finišuje. V rámci projektu Cinema Theatre dnes o 20:00 odvysiela záverečný titul. Ponúkne zostrih záznamu Koncertu k 100. výročiu vzniku Československa. ,,V prvej polovici koncertu venovanej významnému historickému dátumu sa môžete tešiť na diela slovenských a českých autorov. Druhá polovica koncertu bola venovaná spomienke na bývalého šéfdirigenta a dlhoročného dirigenta košickej opery Borisa Velata a dramaturgicky sa zamerala na taliansky repertoár a svetovú opernú literatúru. Koncert, na ktorom sa predstavili domáci sólisti, orchester a zbor opery bol zároveň inauguračným pre šéfdirigenta opery, brazílskeho umelca Viniciusa Kattaha,” dodal Dohovič.

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Premiéra hry Borodáč alebo Tri sestry je na pláne v septembri. Zdroj: ŠDKE Svjatoslav Dohovič
Pandémia prerušila na nejaký čas skúšanie hry. Zdroj: ŠDKE Svjatoslav Dohovič
Po technických skúškach prišli na rad kostýmy. Zdroj: ŠDKE Svjatoslav Dohovič
V Košiciach vrcholia prípravy. Zdroj: ŠDKE Svjatoslav Dohovič
navigate_before
navigate_next