Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Divadlá sa nenudia ani v lete. Deťom ponúkajú workshopy plné zábavy a kreativity

Zdroj: bkis.sk

BRATISLAVA – Aj keď sa pandémia postarala o zatvorenie divadiel, tie sa nedali. Na kolená ich nepoložili ani predčasne ukončené sezóny. Niektoré dokonca stihli do prázdnin odohrať pár predstavení. Mnohé zase dobiehajú zameškané a organizujú zaujímavé akcie. Výnimkou nie je ani Mestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava (MDPOH). Deti si vďaka nemu užijú leto, ako má byť.

 

Deti sa počas tohtoročných letných prázdnin rozhodne nudiť nebudú. Mestské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava zorganizovalo počas júla a augusta divadelné workshopy a to priamo v divadle. Ratolesti čaká päť dní zábavy a kreativity.

 

Deti môžu stráviť leto v divadle. Zdroj: MDPOH

Objaviť nepoznané

Inštitúcia láka mládež spoznať divadlo z opačnej strany. Počas piatich dní zistia, ako funguje zákulisie divadla a vyskúšajú si každú divadelnú profesiu.

Divadelný workshop je určený pre deti od 10 do 15 rokov. Počas štyroch turnusov sa dozvedia čo to o fungovaní divadla, vyskúšajú si výrobu rekvizít, ale stretnú sa aj s hercami z divadla. Veľkým lákadlom je tiež nahliadnutie do sveta osvetľovacieho majstra či kostymérov. Na záver čaká účastníkov vlastné divadelné predstavenie. To vyšperkujú do dokonalosti s profesionálnymi lektormi. ,,Pod vedením profesionálnych lektorov si užiješ vlastné divadelné predstavenie, kde možno objavíš v sebe veľký umelecký talent,” uvádza MDPOH.

 

Účastníci workshopov sa stretnú s hercami. Zdroj: BKIS

Pestrý program

Divadlo láka niekoľkými aktivitami. Účastníci toho počas turnusu stihnú naozaj veľa:

  • vyskúšajú si, ako to v divadle celé funguje
  • zistia, ako sa herec pripravuje na svoju rolu
  • vyskúšajú si písanie scenára
  • uvidia, ako sa šijú kostýmy
  • dozvedia sa, ako vzniká scéna
  • vytvoria si vlastnú divadelnú inscenáciu
  • môžu sa tešiť na hlasovú a pohybovú prípravu, hereckú prácu vrátane skúšok textu
  • naučia sa, čo všetko absolvuje herec pred samotným predstavením

 

Mládež nahliadne do zákulisia divadla. Zdroj: MDPOH

Stále v kontakte

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava sa takisto spamätáva po rušnom období. Kvôli koronavírusu zrušilo niekoľko predstavení. Napriek tomu zostalo v kontakte so svojimi návštevníkmi. Priaznivci si mohli cez live stream užiť niekoľko záznamov z divadelných predstavení. Nechýbali obľúbené Tri prasiatka či Koza rohatá.

Začiatkom júla herci privítali divákov priamo v divadle, kedy odohrali predstavenie Dlhý, Široký, Bystrozraký. Počas leta ešte plánujú Deň otvorených dverí a niekoľko letných akcií.

 

Počas pandémie nechýbala rozprávka Koza rohatá. Zdroj: MDPOH

Mohlo by vás zaujímať: