Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Divadlo Andreja Bagara pokračuje v obľúbenom programe. Naučí vás možno to, čo ste doteraz nevedeli

Zdroj: DAB

BRATISLAVA – Koronavírus si nevyberal a na nejaký čas zatvoril všetky divadlá. Tie zostali zo dňa na deň bez návštevníkov. Napriek tomu ich situácia nepoložila na kolená. Práve naopak. Umelci usilovne pracujú na nových inscenáciách a našli si cestu aj k divákom.

 

Divadelná sezóna 2020/2021 sa v Divadle Andreja Bagara (DAB) nevydarila podľa plánov. Divákov mali potešiť až štyrmi premiérami: Láska slečny Elliotovej –  Vlastníci – Láska, sex a dane – Kým nastane ticho. Pred zatvorením inštitúcie stihli však odohrať iba jednu inscenáciu Láska slečny Elliotovej. Tá sa pre koronakrízu nemohla uviesť ešte v minulej 70. sezóne.

Koronavírus ale naučil divadlo hrať inak. S návštevníkmi zostali v kontakte online už počas prvej vlny pandémie. DAB vtedy pre verejnosť pripravovalo pravidelný online program pod názvom #spoluVYHRÁME. Dnes s ním prichádza opäť. Na svojej webovej stránke znovu sprístupnilo všetky sekcie, ktoré ako tak spríjemnia ťažké chvíle.

 

Pred zatvorením divadla stihli odohrať inscenáciu Láska slečny Elliotovej. Zdroj: DAB

Stále pribúdajú

Priaznivci divadla u nich už teraz nájdu zaujímavé videá, ktoré nielen pobavia, ale aj naučia. Inštitúcia sľubuje ešte ďalšie relácie. Tie by mali pribudnúť v nasledujúcich dňoch. Divadlo ponúka čítané rozprávky, populárno-náučné videá o divadelnej histórii na Slovensku, zábavné relácie Divadelný magazín a Divadlo v roku 2020. Nechýbajú ani zaujímavé tipy z Divadelnej knižnice od teatrológa Miroslava Zwiefelhofera.

DAB tiež uverejnilo takmer stovku bulletinov k inscenáciám diel svetovej i slovenskej klasiky, modernej drámy, bulletiny k muzikálom, k hrám z pera Williama Shakespeara i k hrám venovaným historickým osobnostiam. Divadelné legendy si DAB pripomína prostredníctvom starších aj nových častí talkshow herečky Evy Pavlíkovej. V ponuke je takisto prvý hudobný videoklip divadelnej retro kapely Živica. Tá vznikla v úspešnej komédii Syna či dcéru?.

Najnovšie do programu pribudol zábavný Krátky slovník divadelného jazyka, v ktorom herec DAB Jakub Rybárik vysvetľuje význam rôznych špeciálnych pojmov – baletizol, divadelný boďák, ferman, elevácia a pod. Jakub Rybárik spoločne s divadelným historikom Karolom Mišovicom zase ponúkajú milovníkom dramatického umenia výber zaujímavých tém z histórie slovenského a nitrianskeho divadla v relácii Divadelná hi(STORY).

 

Nechýba videoklip divadelnej retro kapely Živica. Zdroj: DAB

Niečo za niečo

Divadlo tiež ponúka školám pomoc pri dištančnom vzdelávaní. Vybrali predstavenia, ktoré môžu sledovať na internete. Výmenou za kultúrne poukazy získajú učitelia a žiaci tri linky na inscenácie Banalita lásky, Dom a rozprávku Robin Hood. „Doteraz sme oslovili stovky škôl, záujem o takúto spoluprácu prejavilo viac ako 70 z nich. O úspechu tohto projektu hovorí aj to, že sme k dnešnému dňu výmenou za možnosť sledovať naše inscenácie na internete, získali viac ako 18-tisíc kultúrnych poukazov,“ povedal riaditeľa DAB Jaroslav Dóczy.

Kultúrne poukazy platia do 12. novembra. DAB preto vyzvalo školy, ktoré majú záujem o internetové divadelné predstavenia, aby sa čo najskôr nahlásili. „Ku každému linku na inscenáciu poskytujeme v elektronickej podobe aj bulletin. Pedagógov upozorňujeme, že v čase dištančného vzdelávania môžu tieto linky posielať mailom svojim študentom a po vzhliadnutí vybranej inscenácie si spoločne dielo rozobrať. Na to výborne slúži práve bulletin s kvalitne prepracovanými textami a sprievodnými informáciami k dramatickému dielu,“ dodal Dóczy.

 

Školy môžu získať za poukazy prístup k inscenáciám. Zdroj: DAB

Za zatvorenými dverami

Aj keď divadlo nemôže privítať návštevníkov, za zatvorenými dverami je rušno. Umelecký tím pracuje na novej inscenácii českého autora Jiřího Havelku – Vlastníci. „Tešíme sa, že sme začali skúšať, lebo jednak je táto hra celkom vtipná záležitosť a potom sa nám aj uľavilo, že i keď pandemické opatrenia zrušili predstavenia, môžeme aspoň chodiť do práce a skúšať,” povedal pred skúšaním režisér inscenácie Matúš Bachynec. Chýbať nebudú komické postavy a absurdné situácie, pri ktorých sa diváci neubránia smiechu.

A prečo práve táto hra v DAB? Téma a postavy sú prenosné do hociktorej postsocialistickej krajiny. Mnohí diváci sa v hre nájdu aj dnes a s dôvtipom skonštatujú: ´presne ako v našom dome´. ,,Námet hry vychádza z domových schôdzí, ktoré všetci dobre poznáme a ktoré nikto normálny nemá rád, pretože sa tam vždy všetci pohádajú. Každý si tam háji svoje záujmy a vyvracia tie susedove. To je vlastne aj alfa a omega Vlastníkov, pretože divák sa môže konfrontovať s charaktermi, ktoré sa zrkadlia v ňom, alebo v jeho susedoch,” doplnil Bachynec.

Premiéra inscenácie bola pôvodne naplánovaná na 13. novembra. Najnovšie by ju mali presunúť na január. Diváci sa môžu tešiť na mená ako: Gabriela Dolná, Ivana Kubáčková, Daniela Kuffelová, Eva Pavlíková, Andrea Sabová, Juraj Ďuriš, Branislav Matuščin, Martin Nahálka, Peter Oszlík, Jakub Rybárik, Tomáš Stopa, Marián Viskup, Ivan B. Vojtek a ďalší.

 

Herci pracujú na inscenácii Vlastníci. Zdroj: DAB

Mohlo by vás zaujímať: