Spoločnosť Koronavírus Domáce Kultúra Top

Divadlo Andreja Bagara prichystalo veľké prekvapenie. Prvé predstavenie odohrá pre hrdinov týchto dní

Zdroj: DAB

BRATISLAVA – Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB) nielenže naplno skúša, na pláne má už aj predstavenia. Spustenie poslednej fázy uvoľňovania opatrení privítali vo veľkom. Zatiaľ pripravujú iba dve predstavenia. Jedno z nich je určené pre ,,výnimočných’’.

 

Po niekoľkých mesiacoch je Divadlo Andreja Bagara pripravené otvoriť svoje brány pre návštevníkov. Zatiaľ chystajú dve predstavenia. Prekvapili ale rozhodnutím, ktoré mnohí uvítali. Prvé predstavenie bude totiž určené pre tých, ktorí bojovali v prvej línii, teda lekárom, zdravotníkom, hasičom, predavačkám či policajtom. Uvedú komédiu Meno a to 29. mája.

Druhé predstavenie už bude pre všetkých divákov. 12. júna odohrajú komédiu Testosterón. ,,Bude to riadne predstavenie, na ktoré si budú môcť ľudia kúpiť vstupenku bežným spôsobom, teda cez internet, alebo v pokladni DAB,’’ vysvetľujú z divadla.

 

Divadlo uvedie predstavenie pre ľudí v prvej línii. Zdroj: DAB

Záujem divákov

Na ďalšie predstavenia si budú musieť návštevníci zatiaľ počkať. Do úvahy musia totiž brať niekoľko faktorov. „Sme pripravení postupne pridávať aj ďalšie predstavenia, všetko bude závisieť od opatrení, ktoré budeme musieť dodržiavať a, samozrejme, aj od záujmu divákov. Posúvať sezónu až do leta nebudeme, plánujeme ju ukončiť v júni,“ povedal riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy.

 

Diváci môžu zatiaľ pozerať niektoré inscenácie online. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

Jasné pravidlá

Divadlo je na divákov pripravené. Tí však budú musieť dodržiavať niekoľko pravidiel. Návšteva divadla bude možná iba s ochranným rúškom, pri vstupe sa im bude merať telesná teplota a rovnako si budú musieť dezinfikovať ruky.

Veľmi dôležité bude aj sedenie. Zatiaľ sú totiž povolené iba podujatia do 100 osôb a s dvojmetrovými rozostupmi medzi divákmi. „Momentálne prepočítavame priestory Štúdia DAB, aby sme vedeli, koľko divákov v ňom vieme bezpečne usadiť. Vo Veľkej sále taký problém nemáme. Jej kapacita je takmer 600 miest, takže do 100 ľudí sa tam bez problémov vojde,“ dodal Dóczy.

 

Divadlo musí riešiť aj rozostupy medzi divákmi. Zdroj: pixabay.com

Dohodnuté testy

Inšitúcia má aj niekoľko ďalších povinností. Pred začiatkom predstavení sály vychladia a vydezinfikujú. Klimatizácia musí byť podľa opatrení Úradu verejného zdravotníctva vypnutá. Rovnako je dôležité zabezpečiť testovanie účinkujúcich. „My sme pripravení okamžite prijať divákov. Sú tu však aj ďalšie opatrenia, ktoré musím vykonať. Napríklad testovanie hercov na COVID-19, aby nemuseli hrať v rúškach. Testovanie je už dohodnuté, takže našim divákom ponúkneme plnohodnotný umelecký zážitok,“ skonštatoval Jaroslav Dóczy.

 

Herci podstúpia testovanie. Zdroj: TASR / AP

Bez priestoru to nepôjde

Divadlo malo okrem iného v pláne v apríli premiéru hry Láska slečny Elliotovej. Kvôli pandémii termín uvedenia presunuli na začiatok septembra. No aj keď bolo divadlo pre divákov zatvorené, herci naplno pracovali. Najskôr komunikovali cez videohovory, najnovšie sa vrátili do divadla a pracujú v priestore. Ich pomocníkmi sú ochranné štíty.

Herci berú skúšanie s ochrannými štítmi ako výzvu. ,,Teraz sme sa konečne stretli naživo, aj keď si zasa musíme zvykať na ochranné štíty. Pod nimi znie hlas, akoby som rozprávala vo vedre, ale verím, že všetko pôjde dobre,“ uviedla herečka Eva Pavlíková.

 

Herci skúšajú s ochrannými štítmi. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

Mohlo by vás zaujímať: