Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Divadlo Jána Palárika sa pýši novinkou. Poteší najmä fanúšikov futbalu

Zdroj: DJP

BRATISLAVA – December začína Divadlo Jána Palárika v Trnave (DJP) hneď zhurta. Pre priaznivcov opäť otvorilo svoje brány a láka na premiéru inscenácie Futbal alebo Bilý andel v pekle. Na svoje si prídu fanúšikovia futbalu, ale aj diváci, ktorým chýba divadlo.

 

Po zavedení nových opatrení môže divadlo zase raz privítať svojich divákov. Aj keď zaplnia iba polovicu hľadiska, potlesk verných návštevníkov stojí za to. Už koncom septembra začali herci skúšať inscenáciu Futbal alebo Bílý andel v pekle, aby ju už dnes večer o 19. hodine mohli odohrať.

Hra je ukážkou kontroverzného zápasu medzi Spartakom Trnava a Taurisom Rimavská Sobota z roku 1997. Ten mal Trnave priniesť majstrovský titul, to sa ale nestalo. Trofej totiž putovala do Košíc. Mnohí zo sklamaných fanúšikov sú dodnes presvedčení, že skutočným súperom Trnavy neboli hráči Rimavskej Soboty, ale peniaze košických funkcionárov. Okolo zápasu vzniklo množstvo teórií, ktoré obviňujú z prehry skorumpovaných hráčov či rozhodcov. Vyhrali hráči Rimavskej Soboty oprávnene? Rozhodli o prehre peniaze? Odpovede na otázky hľadali aj autori hry Daniel Majling a Michal Jánoš. Tých spája nielen spolupráca na divadelnej hre, ale aj veľká vášeň k futbalu.

 

Hra Futbal alebo Bílý andel v pekle vznikla priamo na objednávku trnavského divadla. Zdroj: DJP

Skandovanie na scéne

Hra vychádza z rozhovorov s priamymi aktérmi zápasu s Rimavskou Sobotou, bývalými funkcionármi a hráčmi Spartaku Trnava. Materiály zozbieral Michal Jánoš a dramatickú podobu im dal Daniel Majling. “Inscenácia Futbal alebo Bílý andel v pekle je unikátom nášho repertoáru z viacerých dôvodov. Po prvé – vypovedá o športovom fenoméne Trnavy, po druhé – hra Daniela Majlinga a Michala Jánoša nie je fikciou a vznikla na základe autentických materiálov, po tretie – Ján Luterán je talentovaný a oceňovaný režisér s ohromne hravou, originálnou režijnou poetikou, ktorý v našom divadle hosťuje po prvýkrát,” uvádza divadlo.

Režisér si dal záležať aj na hudobnej zložke predstavenia. Tá je inšpirovaná skandovaním, pokrikmi a povzbudzovaním futbalových fanúšikov. Nebude tak chýbať ani trnavská futbalová hymna „Il Silenzio“. Luterán si k hudobnej spolupráci prizval Jána Kružliaka. Všetky piesne zahrajú a zaspievajú herci naživo.

 

Na svoje si prídu fanúšikovia futbalu. Zdroj: DJP

Zdemolovaná tribúna

Divákov rovnako upúta scéna, ktorá je ladená vo farbách Spartaku – červenej a čiernej. “Pripomína televízne štúdio, v ktorom sa hráči musia konfrontovať so svojou prehrou, ako aj s podozrením z korupcie. Scéna naberá počas predstavenia viacero významov, mení sa na ihrisko, nočný klub i zdemolovanú tribúnu na štadióne Rimavskej Soboty. Kostýmy sú inšpirované futbalovými dresmi a módou 90. rokov,” vysvetlilo DJP. O tieto návrhy sa postarali scénograf Juraj Kuchárek a kostýmová výtvarníčka Alžbeta Kutliaková.

Futbalových hráčov stvárňujú na javisku Braňo Mosný, Martin Kochan a Martin Križan. V úlohe Trénera sa predstaví hosťujúci Daniel Ratimorský, v úlohe Prezidenta klubu Miro Beňuš a v postavách skalných fanúšikov uvidíte Michala Jánoša a Tomáša Mosného. Postavy rozhodcov a funkcionárov stvárňujú štyri ženy – Petra Blesáková, Ingrida Baginová, Barbora Bazsová a Ivica Franeková. Tie zároveň vytvárajú nesmierne dynamickú pohybovú zložku, o ktorú sa postaral choreograf Ladislav Cmorej. 

 

Na scéne bude dominovať červená farba. Zdroj: DJP

Bez obáv

Divadlo ubezpečuje návštevníkov, že všetky predstavenia organizuje v súlade s aktuálnymi nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva. Priestory pravidelne dezinfikujú. Rovnako dodržiavajú medzi divákmi odstup jedného sedadla. Vstup do budovy je povolený iba s rúškom. Návštevníkov čaká pri vstupe tiež bezdotykový snímač teploty. “Preto sa nenechajte odradiť aktuálnou situáciou a neodopierajte si kultúrne zážitky, sme tu stále pre Vás,” dodalo divadlo.

 

Návštevník sa nevyhne snímaniu teploty. Zdroj: DJP

Mohlo by vás zaujímať: