Spoločnosť Domáce Top

Divákov čakajú dve nové stanice. Po Trojke má RTVS spustiť aj štvrtý kanál

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Žiaden šport ani spravodajstvo. Verejnoprávna televízia oficiálne predstavila svoj nový televízny okruh. Na televízne obrazovky sa vracia stará známa Trojka. Návrat kanála, ktorý musel byť v minulosti vypnutý kvôli financiám, sľuboval generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník od svojho nástupu do funkcie. Pôvodne mal byť zameraný na šport a životný štýl. Realita je však dnes iná. Obsahovo by mali k nemu mať blízko najmä dôchodcovia. Športoví nadšenci sa však dočkajú tiež – a to štvrtého kanálu. 

 

Kým pôvodná Trojka vysielala najmä športové prenosy a s tým súvisiace relácie, tá nová sa zameria na úplne iný typ diváka – dôchodcov. Samotná RTVS tento svoj krok vysvetľuje bohatým 63 rokov budovaným archívom, ako aj zvyšujúcim sa vekom dožitia. “Trojka je prioritne zameraná na ľudí nad 60 rokov, ktorí sú významnou časťou diváckeho publika a preferujú domácu a archívnu tvorbu,” uviedla televízia. Táto skupina má podľa nich tvoriť až štvrtinu divákov v cieľovej skupine 12+. Zároveň ide podľa nich o ľudí, ktorí trávia pred obrazovkami viac času ako je priemer – a to až o dve hodiny denne.

Archív

Vysielať začne oficiálne od 6. hodiny rána 22. decembra. Archívny obsah bude vysielaný nepretržite 24 hodín denne s výnimkou večerných správ a skráteného športového spravodajstva. Dopoludňajší blok bude pozostávať z “varenia, zábavy a hudby”. Podvečer sa diváci môžu tešiť na dramatickú a dokumentárnu tvorbu. Oba tieto bloky budú následne reprízované. Ten ranný v noci, večerný na druhý den poobede. “Do pondelkového hlavného vysielacieho času sa vrátia legendárne Bratislavské pondelky, v utorky sa diváci môžu tešiť na detektívky, kriminálne či špionážne seriály. V stredu to bude zábavná publicistika ako Liga pasáž Borisa Filana, Dávne stretnutia na želanie, Chodili sme spolu, Okná vesmíru dokorán či Mojich sedem divov. Štvrtky a nedele večer Trojka prinesie televízne seriály, ktoré vyrobila Československá a neskôr Slovenská televízia, začína sa stratami a nálezmi. Piatky budú zamerané na hudbu, ako napríklad Kaviatreň Slávia a soboty zase na zábavu z televízneho archívu,” uviedla televízia.

Zdroj: Glob.sk

Jeden pokus sme tu už mali

V prípade Trojky nejde pritom o žiadnu novinku. Tretí kanál verejnoprávnej televízie sme tu už raz mali. Spustený bol v roku 2008 – v čase, keď televíziu viedol Štefan Nižňanský. Odštartoval zároveň so začiatkom letných olympijských hier v Pekingu presne 8. augusta o 14. hodine. Venovaný bol hlavne športu. Divákom okrem priamych prenosov ponúkal aj viacero vlastných relácií – Aréna, Športové ozveny či Odpískané a prebral aj niektoré známe zahraničné športové relácie, ako napríklad futbalový Magazín Ligy majstrov. Kanál však nemal dlhú životnosť. Skončil takmer presne po troch rokoch. Dôvodom boli financie. Vysielanie bolo prerušené 30. júna 2011. Predchádzalo tomu vysielanie v obmedzenom režime.

Financie sa riešia

Na tretí kanál má RTVS už alokované finančné prostriedky v hodnote dvoch miliónov eur. Trojka v minulosti skončila práve kvôli peniazom. Otázku financovania pritom rieši rozhlas a televízia aj dnes. Z iniciatívy predsedu parlamentu a šéfa SNS Andreja Danka bude totiž od začiatku nového roka od platenia koncesionárskych poplatkov úplne oslobodená ďalšia skupina obyvateľov – dôchodcovia. RTVS by tak mala v budúcom roku prísť až o 18 miliónov eur. Už dnes musí pritom dostávať dotácie. V lete vláda rozhodla o odklepnutí 9 miliónov eur. Takýmto spôsobom mali byť aspoň sčasti vykompenzované finančné straty, ktoré televízii spôsobilo predošlé – úplné alebo čiastočné – oslobodenie niektorých skupín od platenia koncesií.

Ako dnes informoval Jaroslav Rezník, v týchto dňoch prebiehajú rokovania o nastavení mechanizmu, ktorý by vykrýval aj tieto nové výpadky na koncesiách. Predstava televízie je pritom taká, že by to mohlo byť na základe kvartálnych prepočtov, ktoré budú dodávať na ministerstvo kultúry.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Je to na futbalistoch

Rezník zároveň dnes ozrejmil aj situáciu ohľadom spustenia sľubovaného štvrtého kanálu. Toho sa diváci dočkajú v roku 2020. Podľa Rezníka bude jeho spustenie závisieť od výkonu našich futbalistov v baráži pred Majstrovstvami Európy vo futbale. Pokiaľ sa “naši” kvalifikujú, športový kanál začne vysielať začiatkom júna so začiatkom šampionátu. Ak nie, spustený bude až so začiatkom letných olympijských hier zhruba v polovici júla. Na štvrtý športový kanál má televízia od 1. júna alokované finančné prostriedky vo výške 10 miliónov eur.

Mohlo by vás zaujímať: