Domáce Ekonomika Spoločnosť Domáca

Dlhodobá udržateľnosť dôchodkového systému je opäť ohrozená, upozorňuje Inštitút finančnej politiky

Zdroj: GLOB/Peter Korček

BRATISLAVA – Aktuálne zmeny v dôchodkovom systéme opäť ohrozujú dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému na Slovensku. Na sociálnej sieti na to upozornil Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR. Výdavky na vyplácanie dôchodkov podľa inštitútu zvýši zastropovanie dôchodkového veku, čím sa zvyšovanie dôchodkového veku v roku 2030 zastaví a v budúcnosti budeme vyplácať dôchodky dlhšie.

 

Ďalším opatrením, zhoršujúcim udržateľnosť penzijného systému, sú zmeny pri minimálnych dôchodkoch. “Po novom bude počet poberateľov a výška minimálneho dôchodku prudko rásť, čím sa výrazne zníži zásluhovosť v dôchodkovom systéme,” varuje IFP. Výdavky zvýši aj spravodlivejší výpočet dôchodku z prvého piliera tým, ktorí si sporia v druhom penzijnom pilieri. “Projekcia výdavkov na dôchodky pre rok 2060 tak vzrástla na 13 % hrubého domáceho produktu, čím je dlhodobá udržateľnosť dôchodkového systému opäť ohrozená,” upozornil inštitút.

Starnutie populácie a s tým spojený výrazný nárast výdavkov na dôchodky boli pritom podľa IFP hlavným dôvodom dôchodkovej reformy v roku 2012. Každým rokom sa dožívame vyššieho veku, ale do dôchodku by sme po starom šli všetci vo veku 62 rokov. “Reformou sa tak zaviedlo postupné zvyšovanie dôchodkového veku tempom rastu očakávanej dĺžky života na dôchodku,” uviedol inštitút. Dodatočnú úsporu tiež zabezpečila nižšia valorizácia dôchodkov. Aj vďaka týmto opatreniam podľa inštitútu klesla projekcia výdavkov na dôchodky v roku 2060 z 13,2 % na 9,5 % HDP. “V udržateľnosti dôchodkového systému sme sa tak vrátili na štartovaciu pozíciu,” upozorňuje IFP.

Ďalším opatrením, zhoršujúcim udržateľnosť penzijného systému, sú zmeny pri minimálnych dôchodkoch. Zdroj: GLOB / Peter Korček

Národná rada SR koncom marca tohto roka schválila ústavný zákon od poslancov za Smer-SD, ktorým sa od júla tohto roka zaviedol strop na dôchodkový vek na úrovni 64 rokov. Žena, ktorá vychovala jedno dieťa, bude mať právo ísť do dôchodku najneskôr v 63,5 roku. Ak žena vychovala dve deti, bude môcť ísť do penzie najneskôr v 63 rokoch a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi bude mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roku.

Od začiatku budúceho roka budú minimálne dôchodky vyššie a dostupnejšie väčšiemu počtu penzistov. Poslanci za SNS presadili, aby sa minimálne penzie namiesto životného minima naviazali na priemernú mzdu na Slovensku. Základná minimálna penzia po získaní 30 rokov dôchodkového poistenia bude od roku 2020 dosahovať 33 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. V budúcom roku tak minimálny dôchodok pri 30 rokoch poistenia dosiahne 334,30 eura, čo je oproti tomuto roku nárast o 55,40 eura. Pri získaní viac ako 30 rokov a menej ako 40 rokov dôchodkového poistenia sa základný minimálny dôchodok bude zvyšovať za každý rok o 2 % zo sumy životného minima a pri 40 a viac rokoch dôchodkového poistenia za každý rok o 3 % zo sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu. Sociálna poisťovňa po novom prizná minimálny dôchodok všetkým penzistom, ktorí získali aspoň 30 rokov dôchodkového poistenia bez ohľadu na to, z akého príjmu v daných rokoch platili sociálne odvody. Zo zákona sa totiž odstráni podmienka tzv. kvalifikovaného roku dôchodkového poistenia.

Vek odchodu do dôchodku sa zastopoval na čísle 64. Zdroj: GLOB/Peter Korček

Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri budú mať od začiatku budúceho roka nárok na vyššie dôchodky zo Sociálnej poisťovne. Novelou zákona o sociálnom poistení od poslancov za stranu Most-Híd, ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roka, sa zmení vzorec na výpočet dôchodku z prvého piliera pre ľudí, ktorí si na penziu sporia v kapitalizačnom pilieri. Sporiteľom sa pri výpočte dôchodku z prvého piliera bude krátiť za ich účasť v druhom pilieri nižšia pomerná časť starobného a predčasného starobného dôchodku. Sporitelia tak dostanú zo Sociálnej poisťovne vyšší dôchodok, keďže sa im budú uznávať aj odvody, ktoré počas svojho pracovného života uhradili do tzv. rezervného fondu poisťovne.