Domáce Kultúra Top

Dlhoočakávané meno nového šéfa SND je známe. Na rade je ministerka kultúry

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Je rozhodnuté. Po vypočutí všetkých kandidátov odborná komisia odporučila na šéfa Slovenského národného divadla Mateja Drličku. Na rade je ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Tá by ho mala do funkcie vymenovať od januára budúceho roka.

 

Skúškou ohňom prešiel z piatich kandidátov práve Matej Drlička. Pôsobí ako manažér v oblasti kreatívneho priemyslu, dramaturg, producent a organizátor veľkých kultúrnych a spoločenských podujatí. V súčasnosti je riaditeľom festivalu Viva Musica!.

Na rade je ministerka, ktorá rozhodne, koho nakoniec vymenuje. Poradie kandidátov, ktoré určila odborná komisia má totiž iba odporúčací charakter. ,,Ministerka kultúry Natália Milanová berie na vedomie výsledok výberového konania na generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND). Ministerka rozhodne o postupe v súvislosti s vymenovaním štatutára SND v najbližších dňoch,’’ informuje rezort kultúry.

Meno nového generálneho riaditeľa SND malo byť pritom známe už v prvom polroku tohto roka. Vtedy malo byť ukončené aj riadne výberové konanie na obsadenie uvedenej pracovnej pozície. SND za posledné roky nemalo na generálneho riaditeľa práve šťastie. Rezort kultúry hľadal nového riaditeľa ešte za čias ministerky kultúry Ľubici Laššákovej (Smer-SD). Vladimír Antala sa na prelome rokov 2019/2020 vzdal postu z vážnych rodinných dôvodov. Laššáková vtedy dočasne poverila vedením inštitúcie šéfa činohry Petra Kováča. Vyhlásenie výberového konania nechala už na Milanovú. Tá predĺžila Kováčovi dočasné poverenie a vypísala konanie 7. októbra. Tu sa dočítate, čím všetkým si SND v súvislosti s generálnym riaditeľom prešlo.

 

Novým šéfom divadla má byť Matej Drlička. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Budúcnosť SND

O post generálneho riaditeľa SND sa spolu s Drličkom uchádzali Martin Bendik, Mário Radačovský, Roman Takáč, ale aj súčasný poverený šéf divadla Peter Kováč. Uchádzači prešlo tromi kolami. Pričom posledné bolo rozhodujúce. To malo dve časti: neverejné a verejné vypočutie. Počas neverejného vypočutia výberová komisia každého kandidáta oboznámila s výsledkami kontroly referencií z jeho doterajšej kariéry. Zaujímala ich tiež prax a skúsenosti. Počas verejného vypočutia prišla na rad aj verejnosť. Popritom ako uchádzači predstavili svoje projekty rozvoja a riadenia SND, ľudia kládli svoje otázky prostredníctvom elektronickej aplikácie. Po vypočutí zostavila komisia poradie kandidátov a odporučila ministerke najvhodnejšieho. ,,Výberová komisia na základe bodového hodnotenia určila za víťaza výberového konania Mateja Drličku, ktorého odporučila ministerke vymenovať do čela SND,” informoval rezort kultúry.

Odborná komisia ocenila Drličku za výborné manažérske skúsenosti a znalosti. ,,Uchádzač nie je členom ani spolupracovníkom SND, ale preukázal veľmi detailnú znalosť problémov a aktuálnej situácie vo všetkých súboroch, administratíve aj ekonomike,” uviedol jeden z členov komisie Marek Adamov. Podľa neho spomedzi uchádzačov predstavil najlepší tím. Podľa ďalšieho hodnotiaceho Jozefa Švolíka jeho tím dáva predpoklad, že SND môže efektívne plniť svoje poslanie.

 

Súčasný riaditeľ divadla Peter Kováč takisto kandidoval na šéfa SND. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Problémy s financiami

Drlička bude mať po svojom nástupe čo robiť. Divadlo na tom totiž finančne nie je práve najlepšie. Budúci rok bude hospodáriť so sumou 16,8 milióna eur. Vypláva to z návrhu kontraktu s ministerstvom kultúry. Suma je znížená až o 10 percent oproti predchádzajúcemu roku. Kvôli tomu SND neuvedie žiadnu premiéru inscenácie a počas roka odohrá spolu 200 predstavení. Ministerstvo ale dodalo, že nové vedenie SND bude mať možnosť uskutočniť svoje predstavy o prevádzke divadla. Tie sa potom zohliadnia v dodatku kontraktu v roku 2021. Počas vypočutia sa Drlička vyjadril aj k financiám. Hospodárenie divadla chce podriadiť prísnej finančnej kontrole.

Prilákať návštevníkov a zvýšiť záujem o divadlo chce napríklad vytvorením online streamovacej platformy v štýle Netflix alebo HBO GO, ktorá by ponúkala predstavenia a koncerty všetkých súborov SND.

Vážna situácia

V SND rezort kultúry vykonal aj audit. Ten odhalil vážne ekonomické nedostatky. Milanová kritizovala vyplácanie odmien nad rámec rozpočtu alebo vyplácanie svojich zamestnancov dvakrát za tú istú prácu. Odhalili tiež nezrovnalosti v účtovníctve, či porušovanie Zákonníka práce. „Musím sa priznať, že tomu nerozumiem. V čase, keď sa v divadle hralo minimálne, niektoré zložky ani len netrénovali, tak divadlo vyplácalo oveľa vyššie príplatky a odmeny ako po minulé roky. Považujem to za minimálne nezodpovedné,“ uviedla vtedy na margo výsledkov vnútorného auditu ministerka kultúry.

Audit navyše zistil, že poverený generálny riaditeľ Peter Kováč vo februári 2020 neoprávnene valorizoval všetky platy zamestnancov SND o desať percent. Urobil tak napriek tomu, že takéto navýšenie nemal nijako kryté rozpočtom divadla ani kontraktom s ministerstvom kultúry.

 

Milanová kritizovala divadlo kvôli výsledkom auditu. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Mohlo by vás zaujímať: