Politika Domáce Top

Dlžník aj vydavateľ novín. Eurokampaň Spolu podporili pozoruhodní prispievatelia

Na snímke v strede líder strany Spolu - občianska demokracia Miroslav Beblavý a vľavo zakladateľka strany Spolu - občianska demokracia, primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková a Simona Petrík počas tlačovej konferencie po odovzdaní podpisových hárkov a žiadosti o registráciu pred budovou Ministerstva vnútra v Bratislave 11. januára 2018. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Od svojho vzniku sa držali ďaleko od hranice zvoliteľnosti. Prieskumy verejnej mienky im merali dlhodobo maximálne dve percentá. A tak sa strana Spolu, za ktorou stojí Miroslav Beblavý, rozhodla do volieb spájať so silnejším Progresívnym Slovenskom. Výnimkou neboli ani nedávne eurovoľby, ktoré spoločne vyhrali. Kampaň ich spolu stála niečo cez 380-tisíc eur. V prípade strany Spolu na to podľa transparentného účtu využili najmä “mimoriadne” členské príspevky. Napriek tomu sa Beblavému takmer podaril aj najväčší prešľap týchto eurovolieb.

 

Strana Spolu prijala 22.mája na volebný účet až 20-tisíc eur od občianskeho združenia. Zákon ale v tomto prípade hovorí jasne. Strana nemôže okrem iného prijať peniaze ani od “občianskych združení, nadácií, neziskových organizácií poskytujúcich všeobecne prospešné služby, neinvestičných fondov, záujmových združení právnických osôb, združení obcí a organizácií s medzinárodným prvkom”.

Dar strana v ten istý deň vrátila. Ide o občianske združenie V mojom mene, ktoré zakladal Miroslav Beblavý a ktoré podľa evidencie občianskych združení sídli u neho v obývačke. Občianske združenie, ktoré vzniklo v novembri 2016, pri svojom vzniku deklarovalo: “Iniciatíva nie je skrytou formou politickej strany, ale združením s konkrétnymi verejnoprospešnými cieľmi.”

OZ V mojom mene napríklad sprevádzkovalo internetovú poradňu Na vašej strane.  Jej stránka je dnes už nefunkčná. Jedinou dohladateľnou dobročinnou aktivitou tak bola  zbierka na rozkladacie lôžka pre rodičov v nemocniciach v hodnote 2544 eur. Tú mala podľa dostupných informácií na starosti bývalá poslanecká asistentka Jozefa Mihála, Tamara Stohlová a bývalá poslanecká asistentka Miroslava Beblavého, dnes hovorkyňa strany Spolu a asistentka poslankyne Simony Petrík, Silvia Hudáčková.

Práve firma, ktorú vlastní Simona Petrík, je ďalším darcom na eurokampaň strany Spolu. Spoločnosť Anglická škola s.r.o.  podľa verejne dostupných zdrojov vykázala za účtovný rok 2018 stratu 9281 eur. No 29.marca 2019 vložila v prospech Simony Petrík 10 tisíc eur na volebnú kampaň. Firma v 100 percentnom vlastníctve Simony Petrík má zároveň necelý mesiac po vklade (od 20.apríla 2019) podľa verejných údajov Finančnej správy SR daňový nedoplatok vo výške 962 eur. Otáznikom teda je, ako pri zápornom zisku a daňovom nedoplatku takýto dar mohla firma spoluzakladateľky Spolu realizovať.

Na snímke nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý, predseda strany Spolu a zakladateľ iniciatívy V mojom mene. Zdroj: TASR – Martin Baumann

Najväčší dar od vydavateľa denníka Sme

Za povšimnutie v prípade financovania kampane strany Spolu stojí aj nemalá suma od majiteľa mediálneho vydavateľstva. Beblavému a spol prispela na transparentný účet akciovka Prvá slovenská investičná skupina (PSIS), ktorá je podľa mediálne.sk väčšinovým vlastníkom (60%) vydavateľstva Petit Press, a.s.. Spoločnosť vydáva denník Sme a spravuje aj webovú stránku tohto denníka. Zvyšným 40 percentným podielom Petit Pressu disponuje finančná skupina Penta.

15 tisíc eur od PSIS pristálo na transparentnom účte strany Spolu ešte v marci. Je to okrem vkladu samotnej strany najväčší prijatý jednorazový dar v ich kampani. Podľa Transparency International ide zároveň o vôbec najväčší finančný vklad právnickej osoby v týchto eurovoľbách pre niektorú z politických strán. To, aby vydavateľstvo spravodajských novín finančne podporovalo politickú kampaň, sa nevidí často. Denník Sme o kandidatúre Spolu informoval pravidelne.

Galéria
Prijaté financie od Prvej slovenskej investičnej skupiny. Zdroj: transparentný účet Spolu
Prijaté financie od Anglická škola s.r.o. Zdroj: transparentný účet Spolu
Prijaté financie od OZ V mojom mene. Zdroj: transparentný účet Spolu
Miroslav Beblavý. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Na snímke nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý, predseda strany Spolu a zakladateľ iniciatívy V mojom mene. Zdroj: TASR – Martin Baumann
navigate_before
navigate_next