Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Dnes sa každý žart počíta. Vystrelili ste si už z niekoho?

Dnes oslavujeme deň bláznov. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Sviatok, na ktorý mnohí čakali. Prvý apríl je tu a s ním aj čas  vystreliť si zo svojich najbližších. Dnes je to totiž povolené. V nevinných žartíkoch sa mnohí doslova vyžívajú. Dokonca sú profíci, ktorí každoročne nachytajú obrovské množstvo ľudí. No sú zase aj takí, ktorí sa zaprisahajú, že sa už nikdy nedajú nachytať. A hádajte, ako to dopadne…

 

Po roku môžeme opäť oslavovať deň bláznov. Deň, kedy je smiech zaručený a “strieľanie si” z ľudí povolené. Napriek ťažkému obdobiu, ktoré zažívame, je čas aspoň na chvíľu vypnúť a zabudnúť na každodenné trápenia. Prvý apríl sa ešte stále teší obrovskej popularite. Obľubuje ho najmä skupina ľudí, ktorá si rada robí žartíky. Mnohí sa v takýchto výstrelkoch vyžívajú a sú doslova profíci. Netreba vša zabudnúť na druhú skupinu, ktorá sa vždy zaprisahá, že sa už nikdy nenechá nachytať. Napriek tomu sa každý rok stanú obeťami.

Vtipnosť prvého apríla má pomerne staré korene. Ešte začiatkom stredoveku sa nový rok slávil práve dnes. Po veľkej reforme pripadlo vítanie nového roka na prvého januára. Napriek tomu si mnohé krajiny osvojili prvý apríl ako dátum, kedy sa ľudia radovali a tancovali v uliciach. Prvý apríl je aj deň vtákov. Je to kvôli tomu, že sa v našich končinách začína pomaly otepľovať a prilietajú vtáky z teplých krajín.

 

Prvý apríl je deň bláznov. Zdroj: pixabay.com

Aprílová ryba

V Taliansku a vo Francúzsku sa prvý apríl stal dňom bláznov. ,,Špeciálne vo Francúzsku mal aj názov deň aprílovej ryby. Ľudia si uchovávali to, že prvý apríl je deň, kedy vychádzali do ulíc a neoslavovali sviatok nového roka, ale stretávali sa s priateľmi,” hovorí pre Glob.sk etnologička Katarína Nádaská. Od nich pochádza aj jeden z najstarších zvykov v Európe. ,,Pri stretnutiach si ľudia robili žarty, vystrihla sa z papiera ryba a počas slávností a rozhovorov na ulici sa snažili jeden druhému nebadane pripevniť na chrbát papierovú rybu. Keď sa človek otočil a videl na chrbáte rybu, ostatní skandovali – aprílová ryba,’’ dodáva Nádaská. 

Podobne v Indii sa na prvého apríla slávil sviatok, kedy ľudia vychádzali do ulíc, pomaľovali sa farbami alebo sa poprašovali kriedou, či vápencom. Keď bola dobrá úroda, obetovali aj hrsť múky, ktorou sa posypávali.

V antickom svete, v starovekom Ríme sa na prvého apríla zase slávili sviatky, ktoré boli spojené so zábavou a roztopašou. Boli to sviatky smiechu, ktoré mali ľudí zabaviť a zároveň neublížiť.

 

Deň bláznov je deň plný zábavy. Zdroj: pixabay.com

Šokujúce informácie

Tradícia žartíkov a smiechu sa udržala až do súčasnosti. Najčastejšie si zo svojich čitateľov zvykli vystreliť denníky. Tie práve v tento deň publikujú rôzne šokujúce správy. ,,V Rusku sa v novinách objavila správa, že vláda bude predávať ojazdené mercedesy obyvateľom za 500 dolárov. Samozrejme, to spustilo úžasnú reakciu a záujem verejnosti. Takýchto rôznych nezmyselných správ by sme našli aj v iných svetových denníkoch. Vždy išlo o novinárske kačice, ktorých cieľom bolo  vystreliť si zo širokej verejnosti,’’ vysvetlila Nádaská.

 

V tento deň si aj renomované denníky dovolia publikovať šokujúce správy. Zdroj: pixabay.com

Žartíky v školách

Slovensko takisto nie je výnimkou a deň bláznov je mimoriadne obľúbený aj u nás. Často si ľudia napríklad robia žarty zo svojich kolegov. ,,Tento sviatok milujú tiež deti, kedy sa snažia svojich kamarátov nachytať. Občas si vystrelia aj učitelia zo svojich žiakov. Nachytajú ich napríklad písomkou,’’ dodáva etnologička Nádaská. 

Napriek tomu, že žiaci v tomto období nemôžu sedieť za lavicami, či stretávať sa s kamarátmi, určite vymyslia spôsob, ako niekoho nachytať. Tak smelo do toho!

 

Dnes majú deti povolené ,,robiť zle”. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať:

 

Žartíky sú obľúbené aj na pracovisku. Zdroj: pixabay.com