Domáce Kultúra Top

Dnes spoznáme mená víťazov ocenenia DOSKY. Takto ste sa do akcie mohli zapojiť aj vy

Zdroj: cenydosky.sk

BRATISLAVA – Prestížne podujatie roka je opäť tu. Už dnes večer sa verejnosť dozvie mená víťazov divadelného ocenenia DOSKY. Najznámejšia cena poputuje do rúk profesionálom v oblasti činohry, baletu či opery. Na známe tváre sa budete môcť pozrieť prostredníctvom televíznych obrazoviek. Do vašich obývačiek sa tak aspoň na chvíľu dostane umenie, ktoré vás pohltí. Ocenení za svoje činy získajú dosky s postriebreným štítkom. Viete, kto je autorom ocenenia?

 

Už dnes večer spoznáme mená víťazov ocenenia DOSKY. Slávnostný ceremoniál sa  prvýkrát uskutoční na doskách Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. Organizátori si pre nadšencov umenia pripravili opäť raz prekvapenie. Naň si však musíme počkať až do samotnej akcie. Prezradili len toľko: ,,Slávnostný ceremoniál Ceny DOSKY má formu samostatného divadelného predstavenia so špecifickou témou a štýlom, ktorého nevyhnutnou súčasťou je nadhľad a sebairónia divadelníkov.”

 

Dnes sa dozvieme mená víťazov. Zdroj: cenydosky.sk

Veľkolepý zážitok

Záštitu nad podujatím prevzal primátor hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo. „Je nám cťou, že mesto Bratislava je partnerom projektu DOSKY aj v roku 2019 a že môžeme takýmto spôsobom podporiť toto prestížne a významné oceňovanie divadelníkov. Osobitne ma teší, že samotné oceňovanie sa uskutoční v našom Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava, ktoré už od svojho vzniku v polovici päťdesiatych rokov bolo vždy príjemným miestom s moderným mestským nádychom, kde Bratislavčania chodili za oddychom a kvalitným divadelným zážitkom,“ uviedla námestníčka primátora Lucia Štasselová.

Ceny DOSKY sú prestížnym ocenením ,,tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých žánroch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet, súčasný tanec. DOSKY sa udeľujú fyzickým osobám bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov za umelecké výkony, ktoré mali premiéru v divadlách na území Slovenska v predchádzajúcej sezóne,” vysvetľuje organizátor akcie Asociácia súčasného divadla.

Každý ocenený získa dosku s postriebreným štítkom. Autorom návrhu ceny je Aleš Votava. Jej realizátorom je akademický sochár Tomáš Lupták.

 

Každý ocenený získa dosku s postriebreným štítkom. Zdroj: cenydosky.sk

Náročný výber

Vybrať tých najlepších z najlepších dá poriadne zabrať. Preto nominácie určujú odborníci z oblasti divadla, kritici, teoretici a publicisti. Tentoraz sa ich stretlo 46.

Fanúšikovia umenia sa zase mohli zapojiť do SMS hlasovania o Divadlo sezóny. Víťaz si odnesie finančný dar 5-tisíc eur. Minuloročným šťastlivcom sa stalo divadlo KONTRA zo Spišskej Novej Vsi.

 

Po roku sa opäť stretnú hviezdy divadelného, baletného a operného umenia. Zdroj: cenydosky.sk

Nominácie cien DOSKY 2019

V  nomináciách na hlavné ocenenie slovenskej divadelnej tvorby DOSKY vedú Slovenské národné divadlo a Prešovské národné divadlo.

Zaujímavosťou je takisto hra Petera Brajerčíka a Júlie Rázusovej Moral Insanity z ponuky Prešovského národného divadla v Prešove. Tá má ako jediná hra nominácie až v šiestich kategóriách.

Mohlo by vás zaujímať: