Do čistenia Liptovskej Mary sa zapojili stovky dobrovoľníkov. Vyskúšali nový spôsob zberu odpadu

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Do čistenia okolia Liptovskej Mary sa v piatok (16. 4.) zapojilo takmer 200 dobrovoľníkov. Podľa Kataríny Šarafínovej z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov odpad hneď separovali na sklo, plasty a zmiešaný odpad.

 

Doplnila, že Liptáci sa s nádejou pozerajú na uvoľňovanie opatrení a chystajú sa na letnú sezónu, s ktorou každoročne súvisí aj vyčistenie okolia Liptovskej Mary. „Je neodlúčiteľnou súčasťou panorámy Liptova. Práve tento čas je ideálny na to, aby sme jej okolie vyčistili. Hladina je nateraz nízka a na okolitých kopcoch je ešte slušná nádielka snehu. Trvalo udržateľný cestovný ruch je aj pre Liptov tá najlepšia cesta. Verím, že krok za krokom bude naša pomoc prírode viditeľnejšia,“ povedala riaditeľka organizácie Región Liptov Darina Bartková.

Základom úspechu je podľa nej odpad nevytvárať. „Ale keď už vznikne, tak pomôžme a dajme prírode signál, že nám na nej záleží. V piatok sa zišlo takmer 200 dobrovoľníkov. Išlo o občanov v okolí, ľudí z cestovného ruchu, ale pridali sa aj žiaci a študenti. Prvýkrát sme separovali odpad už počas zberu,“doplnila riaditeľka organizácie cestovného ruchu Región Liptov. Dobrovoľníci sa pohybovali individuálne. „Na zber a koordináciu podujatia dohliadala aj Stráž prírody Tatranského národného parku. Aktívne prispeli tiež obce pri Liptovskej Mare, ktoré oslovili svojich občanov,“ dodala Šarafínová. Envirodeň na Liptove spolufinancovali aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 1500 eur.

Viac o téme: čistenie okolia, Liptovská Mara, Oblastná organizácia cestovného ruchu, odpad, Región Liptov, separácia, TANAP

Súvisiace články