Domáce Politika Kauzy Top

Do korupčnej aféry na Okresnom úrade v Bratislave je namočený aj politik. Polícia mu už ide po krku

Korupčná aféra na Okresnom úrade v Bratislave siaha až do politiky. TASR - Vladimír Benko

BRATISLAVA – Korupčná kauza na Okresnom úrade v Bratislave siaha až do politiky. Ako už Glob.sk informoval obvinených v prípade pribúda. Nejde pri tom už iba o neznáme tváre z úradu, či miestnych podnikateľov. Podľa našich informácií polícia už v súvislosti s korupciou vyšetruje poslanca miestneho zastupiteľstva bratislavskej mestskej časti Rača a zástupcu starostu Rastislava Žitného. Ide aj o doterajšieho bratislavského okresného predsedu strany Most-Híd.

 

Korupčný škandál v klientskom centre v hlavnom meste odštartovala v auguste tohto roka rozsiahla policajná razia. Následne začali padať prvé obvinenia. Najprv šlo len o malé ryby. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil sedem osôb – dve právnické osoby a päť fyzických osôb – vrátane zamestnancov Okresného úradu. Počet obvinených však postupom času stúpa. Podľa posledných informácií, ktoré polícia uviedla, boli obvinené ďalšie osoby, dokopy teda – traja zamestnanci Odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu BA, tri fyzické osoby (z toho dve v pozícii tzv. „vybavovačov“), osem osôb v pozícii podplácajúcic a štyri právnické osoby. “Fyzické a právnické osoby sú stíhané za korupciu a niektoré z nich aj za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti,” uviedla pre Glob.sk polícia ešte začiatkom novembra. Vo vyšetrovacej väzbe sú aj naďalej štyri osoby. S počtom obvinených narastá aj výška úplatkov – dnes pracuje polícia s preukázateľnou sumou 470-tisíc eur.

Podľa informácií Glob.sk vyšetrovateľ napreduje aj vďaka spolupráci jedného z obvinených, ktorý sedí vo vyšetrovacej väzbe. Podnikateľ Tomáš W. údajne rozkrýva celú skupinu, ktorá sa na korupcii mala podieľať. Spomínaný podnikateľ stojí za firmou Rent&Recycle. Aj tá čelí obvineniu ako právnická osoba. Vďaka jeho výpovediam sa polícia mala dostať až k menám, ktoré už siahajú do politického sveta. V týchto dňoch malo dokonca padnúť obvinenie voči vyššie spomínanému Rastislavovi Žitnému. Ten mal podľa najnovších informácií stáť na čele organizovanej skupiny, ktorá zarábala na povoleniach vydávaných bratislavským okresným úradom. Polícia oficiálne tieto informácie nekomentuje. “Vyšetrovanie naďalej pokračuje, no tomto štádiu konania nie je možné k prípadu poskytnúť žiadne bližšie informácie, aby nebolo zmarené alebo sťažené objasnenie, či vyšetrenie veci,” uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Polícia vyšetruje v prípade korupcie na Okresnom úrade v Bratislave poslanca Rače Rastislava Žitného. Zdroj: TASR –

Politik z Rače

Žitný je známy miestny poslanec bratislavskej Rače a politik Mostu-Híd. Vo volebnom období, ktoré práve končí, bol pravou rukou starostu Rače Petra Pilinského. Ten z neho dokonca urobil v mestskej časti svojho zástupcu. Obaja sa z úradu nateraz porúčajú. Pilinský neuspel v komunálnych voľbách, Žitný sa nedostal ani do miestneho zastupiteľstva. Kandidoval za stranu Most-Híd. Jeho stranícky šéf Béla Bugár nám potvrdil, že Žitný požiadal po neúspešných komunálnych voľbách o uvoľnenie z funkcie okresného predsedu. “Na základe informácií z polície mu Most-Híd pozastavil členstvo v strane,” uviedol pre Glob.sk Bugár.

Spojiť sme sa opakovane pokúšali aj so samotným Žitným, no neúspešne. Mobilné číslo, ktoré používal ako funkcionár Mostu, nedvíhal. Podľa viacerých zdrojov sa v poslednom období zdržiaval v zahraničí, údajne v Chorvátsku.

Organizovaná skupina

V prípade uznania viny hrozí za korupciu, či legalizáciu príjmu z trestnej činnosti vysoký trest – až 12 rokov. Pôsobenie zločineckej skupiny na Okresnom úrade v Bratislave malo fungovať podľa jasne určenej schémy. Fyzická, alebo právnická osoba si podala na odbor starostlivosti o životné prostredie žiadosť o nejaké povolenie. Zamestnanci úradu – dnes obvinení -proces schvaľovania zámerne zdržiavali. Na korupčnom správaní sa podieľali zamestnanci z viacerých oddelení. Väčšinou šlo o povolenia týkajúce sa nakladania so stavebným či nebezpečným odpadom. Po uplynutí lehoty vstupovali do hry súkromné firmy – tiež obvinené, ktoré za odplatu ponúkli žiadateľovi pomoc. Peniaze legalizovali mandátnymi zmluvami. Ich predmetom bolo prerokovanie podanej žiadosti na úrade a prísľub kladného stanoviska. Výšku odplaty za “pomoc” na úrade určovali podľa typu rozhodnutia.