Politika Koronavírus Domáce Top

Do Matovičovho fondu sa vyzbierali státisíce. K ľuďom sa peniaze zatiaľ nedostali

Premiér Igor Matovič. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – V čase, kedy na Slovensku vrcholili nielen obavy z nového koronavírusu, ale aj ekonomických dôsledkov, ktoré so sebou prinesie, prišla novovymenovaná vláda Igora Matoviča s myšlienkou vzniku takzvaného Fondu vzájomnej pomoci. Jeho založenie predstavil na brífingu sám čerstvý predseda vlády a od začiatku doň mohli prispievať nielen politici, ale aj verejnosť. A mnohí tak aj robili. Z vyzbieraných peňazí sa však doteraz neminul ani cent. 

 

Matovič očakával, že do fondu budú prispievať najmä koaliční poslanci a ministri, ale urobiť tak mohol ľubovoľnou sumou v podstate každý. Vyzbierané peniaze mali následne pomôcť riešiť individuálne problémy ľudí. „Po dohode so všetkými koaličnými stranami to je spoločné rozhodnutie. Nie je to teda iniciatíva jedného alebo jednej strany alebo úradu vlády. Je to naše spoločné rozhodnutie, rovnako aj s našimi koaličnými poslancami. Budeme radi, ak sa do tohto fondu rozhodnú prispievať aj ľudia mimo koalície, aj poslanci opozície, na čo ich dnes aj z tohto miesta vyzývam,” tvrdil na začiatku apríla Matovič. Tiež uviedol, že v poslaneckom klube OĽaNO vznikla dohoda, že do fondu prispeje každý jeden jeho člen. Sám premiér avizoval, že sa na úkor tejto finančnej pomoci vzdá svojho platu.

 

Prispievať mohli poslanci aj verejnosť. Zdroj: Kancelária NR SR

Úprimný záujem verzus recesia

Transparentný účet je aktívny od 7. apríla a zodpovedným za jeho fungovanie je vedúci úradu vlády. Medzi prvými prispievateľmi figurujú neznáme mená, no pri pohľade na zoznam darcov je možné postupne nájsť aj mená poslancov či členov vlády, ktorých príspevky predstavujú väčšinou sumu 500 či 1000 eur. Rozhodne nie však všetkých.

Sporadicky sa nájde aj vyššia suma. Darca s názvom UMČP napríklad poslal s dovetkom „Prispevok Cinanov zijucich na slovensku na pomoc v boji proti covid-19“ sumu 26-tisíc eur. Najštedrejším je zatiaľ podnikateľ Milan Filo, ktorý prispel ešte v polovici apríla sumou 500-tisíc eur.

Matovičovu prvú premiérsku výplatu v sume 1 491,20 eur za neho na účet posielala manželka Pavlína. Neskôr sama prispela sumou 3 000 eur. Hoci Matovič na začiatku sľuboval, že do fondu bude výplatu posielať, kým nad koronavírusom nevyhráme, ďalšie záznamy o prevode peňazí od Matovičovcov na transparentonom účte nevidieť.

Mnohé príspevky doplnené povzbudivými slovami darcov sa pohybujú v desiatkach eur – v sume 10, 20 či 50 eur.

Našli sa však aj takí, ktorí fond poňali ako možnosť poslať ironický odkaz vláde, alebo konkrétnym koaličným poslancom. Tomu zodpovedali väčšinou aj niekoľkocentové sumy a štipľavý komentár adresovaný príjemcovi.

Dovedna sa za takmer päť mesiacov podarilo vyzbierať sumu presahujúcu 676-tisíc eur. Debetné transakcie však napriek tomu do dnešného dňa predstavujú nulu. Znamená to, že nik z tých, ktorým mali byť peniaze určené, čiže z ľudí v núdzi, z nich zatiaľ nič nedostal.

Veci sa majú pohnúť

Úrad vlády vysvetlil, že už v najbližších dňoch by mala byť spustená webová stránka, na ktorej verejnosť nájde presný postup, ako si zaregistrovať žiadosť a aké konkrétne kroky musí urobiť, aby peniaze z Fondu vzájomnej pomoci získala. „Úrad vlády SR na projekte spolupracuje s neziskovou organizáciou Ľudia ľuďom. Kľúč na prerozdeľovanie financií z fondu bude taký, že koľko konkrétnemu žiadateľovi prispeje verejnosť, toľko z Fondu vzájomnej pomoci prispeje Úrad vlády SR,“ uviedli z tlačového odboru úradu vlády. Maximálna výška príspevku pre jedného žiadateľa bude pritom ohraničený sumou 1 000 eur.

Kompletný prehľad darcov si môžete pozrieť TU.

Mohlo by vás zaujímať: