Regióny Top

Online sčítanie má aj svoju vtipnú stránku. Niektoré odpovede bavia doteraz

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Mnohí zo Slovákov majú zrejme obrovský zmysel pre humor. Do formulára pre samosčítanie obyvateľov sa v niektorých kolónkach objavili zaujímavé odpovede. Tie pobavili samotných vyhodnocovateľov. Dokonca sa u nich udomácnili a bavia ich deň čo deň.

 

Aj takú vážnu vec, ako je sčítanie obyvateľov, môžu sprevádzať humorné situácie. V niektorých prípadoch dokonca až hádky. Najčastejším problémom bola otázka ,,kedy ste uzatvorili manželstvo”. ,,Pán sa sťažoval, že mu ničíme život, pretože si odpoveď nepamätal a manželka sa urazila,” povedala hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder. Po skončení najdôležitejšej etapy elektronického sčítania obyvateľov Stauder dodala, že takýchto mužov bolo skutočne veľa.

Tieto problémy sa ale nevyrovnajú tým ďalším. Kameňom sváru bola otázka o živo narodených deťoch. ,,Opäť to boli dvaja muži, ktorí mali viac detí ako manželka vedela. Bol problém, nakoľko boli nútení uviesť reálny stav počtu detí, ktoré splodili,” doplnila Stauder.

Žena to dokáže sama

Početnou otázku bolo aj to, či sa má žena sčítať sama. ,,Veď si ju muž uviedol u seba v elektronickom sčítaní. Čo na tom, že je žena svojprávna a má občiansky preukaz,” uviedla so smiechom hovorkyňa.

 

Dátum uzavretia manželstva narobil problémy. Zdroj: pixabay.com

Smiech v kancelárii

Veľkým pobavením boli Svedkovia Liehovovi alebo rytieri Jedi. Tí sa podľa Stauder zapíšu do dejín sčítania 2021. ,,Samozrejme, stretávame sa s hutnou recesiou aj dnes. Pozdrav Vypálen! Už poznáme všetci v Štatistickom úrade.” Svedkovia Liehovovi sa ale od označení recesistov dištancujú. Považujú sa za serióznu cirkev, aj keď zatiaľ nie je registrovaná. ,,Cieľom sčítania je zistiť, koľko ľudí sa hlási k tomuto vyznaniu. Na registráciu cirkvi treba 50-tisíc podpisov a my potrebujeme vedieť, či sa oplatí spustiť ich zbieranie,” vysvetlil jej hlavný predstavený Gabo Žifčák.

V neposlednom rade aj sčítanie sprevádzali rôzne konšpirácie. Najmä spojenie testovanie a sčítania. ,,Podľa konšpirátorov vám najskôr ,,veľký brat” zavedie pri testovaní do nosa mikročip a následne, keď sa sčítate, sa aktivuje. Osobne by som ten mikročip chcela vidieť, ale bola to taká hutná konšpirácia, že pred ňou varovala aj polícia,” uzavrela Stauder. Polícia upozorňovala aj na konšpirácie, ktoré informovali o smrtiacej vakcíne, či migrantoch. Po sčítaní zaočkujú Slovákov touto vakcínou, aby boli údajne farmaceutické firmy spokojné alebo vám domov donesú nelegálnych migrantov.

 

Svedkovia Liehovovi majú dokonca svoju stránku. Zdroj: FB / Svedkovia Liehovovi

Ako to dopadlo?

Do historicky prvého plne elektronického sčítania sa zapojilo 86 percent obyvateľov. Sčítanie pokračuje asistovanou formou. Prvenstvo v rámci krajov patrí Žilinskému, formulár vyplnilo 92 percent obyvateľov. Na druhom mieste je Trenčiansky kraj, ktorý dosiahol 90 percent sčítaných. Na treťom mieste je Trnavský kraj, ktorý je na úrovni 89 percent sčítaných obyvateľov. Bratislavský kraj je na štvrtom mieste s 88 percentami sčítaných obyvateľov. Nitriansky kraj je na piatom mieste a sčítaných má 87 percent. 85 percent sčítaných obyvateľov dosahuje Banskobystrický kraj, v Prešovskom kraji sa sčítalo 83 percent obyvateľov a v Košickom kraji je evidovaných 79 percent sčítaných obyvateľov. ,,Podľa predpokladov Štatistického úradu SR malo túto formu sčítania zvládnuť minimálne 70 percent obyvateľov. Dosiahnutý výsledok 86 percent preto považujeme za veľký úspech a môžeme ho vnímať ako viditeľný, pozitívny posun v digitalizácii Slovenska,” uviedol Štatistický úrad (ŠÚ SR).

Prvé výsledky sčítania by sa Slováci mali dozvedieť už tento rok. Všetko ale závisí od pandemickej situácie a od asistovaného čítania. ,,Ďalšie údaje budú k dispozícii v roku 2022 a komplexne spracované údaje pre medzinárodnú úroveň musia byť vypublikované najneskôr do začiatku roku 2024,” uzavrel ŠÚ.

 

Sčítanie prebehlo bez veľkých problémov. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Mohlo by vás zaujímať: